Jak poinformowała Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego, w piątek, 20 listopada, z głównej sali szpitala tymczasowego w Katowicach, czyli z tzw. strefy czerwonej, zeszły firmy techniczne, które w ostatnich tygodniach zajmowały się budową i testowaniem instalacji m.in. tlenowej i wentylacyjnej.
Są już boksy z zasłonkami, ustawiane są łóżka i sprzęt oraz trwa sprzątanie całej hali – wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Do tej pory udało się już sfinalizować budowę łazienek z kabinami prysznicowymi, a ostatnie prace wykończeniowe prowadzone są w gabinetach lekarskich i pielęgniarskich. Niebawem zakończone zostaną także prace prowadzone w części administracyjnej, diagnostycznej i zabiegowej. W ostatniej z nich ulokowane zostaną gabinety do badań i zabiegów ze sprzętem do diagnostyki obrazowej, czyli m.in. z tomografem, aparatem RTG, USG, EKG. W pracach pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, który w ostatnim czasie przywieźli i rozstawiali zestaw agregatów prądotwórczych, czyli kontenerową elektrownię polową KEB – 900.
Chętni do pracy poszukiwani
Trwa też nabór personelu medycznego, który będzie pracował w powstającej lecznicy. Jak podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek, że województwo zrobi wszystko, aby warunki pracy kadry medycznej były tu na najwyższym poziomie.
Nabór chętnych medyków do pracy w tej placówce oraz w pozostałych szpitalach tymczasowych nie został zakończony. Zachęcam więc gorąco i mamy nadzieję, że kolejne osoby będą się rekrutować. Im więcej personelu medycznego, tym lepsza opieka nad chorującymi mieszkańcami – podkreśla wojewoda Wieczorek.
Chętni do podjęcia pracy mogą się zgłaszać poprzez stronę internetową www.szpitaldlaslaska.pl. Do tej pory zgłosiło się już ponad 550 osób z kadry medycznej, technicznej oraz do opieki nad pacjentami. W grupie tej jest także niemal 60 lekarzy. Obecnie szpital MSWiA w Katowicach szczegółowo weryfikuje zgłoszenia oraz podpisuje pierwsze umowy.
Pomogę też ratownicy górniczy z PGG i JSW
W opiece nad chorymi przebywającymi w szpitalach tymczasowych pomogą również ratownicy górniczy. Takie wsparcie zadeklarowały spółki skarbu państwa. Ratownicy górniczy w Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej będą wspierali śląską kadrę medyczną. Obecnie do pomocy zgłosiło się już 50 ratowników z Polskiej Grupy Górniczej. Nabór trwa też w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Chęć współpracy zadeklarował też Węglokoks.
fot. FB Jarosław Wieczorek wojewoda śląski