Naczelnym celem kończącego się projektu jest wsparcie osób niepełnosprawnych intelektualnie zagrożonych wykluczeniem społecznym, stymulowanie ich rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego, nabycie kompetencji społecznych niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania w życiu, zorganizowanie im czasu wolnego, przekazywanie wiedzy dotyczącej lokalnej historii, wzbudzanie w nich pasji i zamiłowania do tego, co choć minione, odgrywa szczególną rolę w codziennym życiu.
- Przedmiotem zadania jest organizacja działań edukacyjno-animacyjnych dla podopiecznych Stowarzyszenia Nasza Siódemka - w postaci siedmiu spacerów, wycieczek, warsztatów inspirowanych lokalną historią. W ramach projektu uczestnicy zapoznali się z dziedzictwem Karola Goduli, lokalnego przedsiębiorcy, filantropa, przemysłowca, osoby szczególnie istotnej dla regionu. Podczas okolicznościowego pikniku uczestnicy zapoznali się z życiorysem tego wielkiego Ślązaka, jego dorobkiem w zakresie przemysłu oraz jego działalnością filantropijną skierowaną do miejscowej ludności - mówi Anna Żebrowska, członek Stowarzyszenia Nasza Siódemka. - Podopieczni odbyli także wycieczki, gdzie zgłębili świat tzw. "wieków średnich", a to za sprawą wizyt w zamkach w Będzinie, Pszczynie oraz w Toszku. W programie nie zabrakło też miejsca dla historii najnowszej.
Uczestnicy projektu odwiedzili też Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, dowiedzieli się, jakie znaczenie dla Polski miał "Sierpień 80", poznali historię górnictwa w kopalni Guido, a teraz czas na podsumowanie.
- Na ostatnim etapie zadania odbędzie się spotkanie podsumowujące w formie warsztatów, podczas których uczestnicy będą pracować nad treściami poznanymi w czasie trwania projektu - dodają organizatorzy.
Spotkanie odbędzie się 22 listopada na terenie "Stacji Biblioteka" w Rudzie Śląskiej Chebziu w godzinach 16.00 – 18.00.