Tylko do godziny 10. ukaranych zostało 30 kierowców. Na koniec pierwszej zmiany - czyli o godzinie 14. - wynik wzrósł do 54. W tym 47 za prędkość. 1 kierowca wpadł dodatkowo za brak uprawnień. Poza mandatem - do 2 lat pozbawienia wolności.
Jeden za drugim
Przy gazowni, na 1-go Maja, "chłopcy radarowcy" co kilka minut łapali kolejnego kierowcę. 50 na godzinę na tej długiej prostej ciężko utrzymać. Ale przekroczenia nie były duże. Najwięcej w zakresie 11-20 kilometrów na godzinę. Rekordzista - za prędkość - załapał się na mandat 800 złotych - czyli ponad 30 na godzinę przekroczył ograniczenie. Ale pobiła go kierująca z Zabrza. Wyprzedzanie na pasach z nieustąpieniem pierwszeństwa rowerzyście i przekroczenie prędkości o 11 km/h. Suma - 1600 złotych. Kobieta się popłakała, gdy usłyszała ile wynosi kara. Początkowo nie chciała przyjąć mandatu, ale kiedy zobaczyła nagranie wideo z laserowego miernika - zdecydowała się zapłacić.
- Nie możemy powiedzieć, że to jest nasz ulubiony odcinek. Ale fakt, stoimy tu często. Miejsca do pomiarów typujemy na podstawie analiz stanu zagrożenia w ruchu drogowym. Więc stąd nasza obecność na tym odcinku 1-go Maja. Kawałek dalej są przejścia dla pieszych i przejazd rowerowy - mówi podinsp. Mariusz Kurek - naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Rudzie Śląskiej.
Gdyby tu stała szkoła w przyszłości...
Przekroczenia na odcinku 1-go Maja od Czarnego Lasu do Rudy wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. I to bez znaczenia, czy kierujący jest z Rudy Śląskiej, czy przejeżdża przez nasze miasto. Niewielu jest w stanie uwierzyć, że na takiej drodze trzeba jechać 50.
- Najbardziej zagrożona jest właśnie ulica 1-go Maja. Nie mamy typowych czarnych punktów, ale są miejsca, proste odcinki, skrzyżowania, przejścia dla pieszych, gdzie do przekroczeń dochodzi najczęściej. W Rudzie Śląskiej najwięcej ich jest właśnie na całej 1-go Maja i drodze wojewódzkiej 925 - dodaje podinsp. Mariusz Kurek.
I podkreśla, że choć ogólnopolska akcja "Prędkość" jest cykliczna i zapowiadana - dla rudzkich policjantów kontrole prędkości są priorytetem. Każdego dnia. Bo to właśnie nadmierna prędkość jest najczęściej przyczyną zdarzeń drogowych. I najbardziej wpływa na ich skutki.