Biegiem lub marszem dla zdrowia psychicznego - Burloch w Rudzie Śląskiej zaprasza

W najbliższą sobotę, 9 września, Burloch Arena w Rudzie Śląskiej zaprasza na IX Bieg – marsz dla zdrowia psychicznego. Biegacze i miłośnicy marszu z kijami będą mieć do pokonania 5 kilometrów.

MOSiR Ruda Śląska
Bieg dla zdrowia psychicznego - w sobotę na Burlochu

Do imprezy zgłosiło się blisko 150 osób. Biuro zawodów, gdzie można odebrać numery startowe, będzie czynne od 7.45 do 8.45. O godzinie 9.00 zawodnicy wezmą udział we wspólnej rozgrzewce, a pół godziny później sprawdzą swoje możliwości na dystansie 5 kilometrów. Oficjalne zakończenie - godzina 12.30.

- Każdego roku 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dlatego organizujemy wiele akcji promocyjnych i edukacyjnych oraz koncentrujemy się na zagadnieniach związanych z tematem zdrowia psychicznego. Jedną z takich akcji jest właśnie Bieg – marsz dla zdrowia psychicznego – podkreśla Natalia Lonser, terapeuta zajęciowy na Oddziale Psychiatrii Dziennej Miejskiego Szpitala w Rudzie Śląskiej. – Przy okazji tego wydarzenia chcemy zwrócić uwagę na dwie ważne społecznie kwestie, takie jak integracja z osobami chorującymi psychicznie oraz wpływ zdrowia fizycznego na dobry stan psychiczny. Staramy się też przeciwdziałać stygmatyzacji osób chorujących psychicznie oraz popularyzować ideę higieny psychicznej poprzez aktywność fizyczną. Mówiąc krótko, zależy nam, żeby połączyć sferę zdrowia psychicznego i fizycznego. Dlatego współpracujemy z naszymi pacjentami, działamy, biegamy i staramy się wszystko robić wspólnie, w duchu wzajemnego zrozumienia i akceptacji. Dla osób objętych wsparciem stanowi to dodatkowy bodziec w procesie zdrowienia, a zajęcia rekreacyjno-sportowe, które realizujemy regularnie, pomagają odzyskać równowagę psychiczną.

Bieg – marsz dla zdrowia psychicznego od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników.

- Jest to forma rekreacji i spędzenia czasu w pozytywnej atmosferze, a nie rywalizacja – zaznacza Aleksandra Poloczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. - Dlatego zarówno podczas biegu, jak i marszu nie jest prowadzony pomiar czasu oraz klasyfikacja zawodników. Tu nie ma wygranych i przegranych. Zwycięzcą jest każdy, kto potrafi przezwyciężyć swoje ograniczenia - czasami lęk przed startem, czasami fizyczne niedomagania. To dla tej grupy ludzi ogromny sukces. Każdy z uczestników otrzymuje też medal i pamiątkowy dyplom.

Dla wszystkich uczestników przygotowano też poczęstunek, możliwość skorzystania z pomiarów ciśnienia tętniczego czy glukozy.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon