Tak wygląda świat bez szczepionek – podkreślił profesor Andrzej Horban. – W tej chwili mamy do czynienia z odmianą wirusa, która łatwiej zakaża, ale na pocieszenie, nie jest aż tak zjadliwy jak w pierwszej fali. Charakteryzuje się nieco mniejszą śmiertelnością – dodał.
W związku z dynamicznym wzrostem liczby zakażonych, rząd zdecydował się na wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Co zmieni się od najbliższej soboty?
Przed nami krytyczny tydzień. (….) Niestety, spełniają się czarne scenariusze, które mówiły o tym, że w tym tygodniu będziemy testowali poziom 15 tys. zachorowań. Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to w przyszłym tygodniu będziemy narażeni na ryzyko testowania ok. 2—25 tysięcy zachorowań dziennie – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Mając na uwagę powyższe dane, postanowiono zredukować liczbę interakcji społecznych m.in. poprzez wprowadzenie edukacji zdalnej dla szkół wyższych, średnich i klas 4-8 szkół podstawowych.
Sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Dzisiaj nastąpił kolejny duży przyrost zakażonych, a liczba ta przekroczyła 13 tysięcy. Liczba zgonów jest także bardzo wysoka. Nasze działania muszą być zdecydowane. (…) Druga fala uderzyła w Europę z niemal podobną siłą. Reagując na tę sytuację niektóre państwa podjęły decyzję o całkowitym zamknięciu gospodarki jak np. Republika Czeska i Irlandia. Inne wprowadziły godzinę policyjną, jeszcze inne ograniczają możliwość świadczenia różnych usług – mówił dziś premier Mateusz Morawiecki.
Dodał też, że choć liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tysięcy łóżek, to liczba łóżek w ogóle wynosi 18 tysięcy łóżek, zatem jeszcze pewien bufor bezpieczeństwa. Zapowiedział wprowadzenia kolejnych restrykcji mających na celu zminimalizowanie transmisji wirusa.
Gdyby te obostrzenia nie będą działały, będziemy musieli dokonywać dalszego zamykania kolejnych dziedzin życia społecznego kulturalnego – dodał premier.
Co ze szkołami?
Od poniedziałku, 26 października, uczniowie szkół podstawowych od klasy czwartej do ósmej będą uczyli się zdalnie. Z kolei szkoły średnie i wyższe już od pewnego czasu funkcjonują w trybie zdalnym i będzie to kontynuowane. Dodatkowo, w godzinach od 8.00 do 16.00 zabronione będzie samodzielne przemieszczanie się osób do 16. roku życia. Dzieci i młodzież mogą przebywać poza domem wyłącznie pod opieką dorosłych.
Kultura i sport częściowo w zawieszeniu
Wydarzenia sportowe będą odbywały się bez udziału publiczności, a wydarzenia kulturalne mogą być organizowane przy udziale 25 proc. publiczności. Zawieszona została także działalność basenów, Aquaparków i siłowni oraz sanatoriów. W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym, m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2 przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
Jedzenie tylko na wynos
Restauracje i wszelkie lokale gastronomiczne będą mogły serwować dania jedynie na wynos. Wprowadzono bowiem zakaz prowadzenia działalności stacjonarnej.
Wiem, że to bardzo zła wiadomość dla właścicieli tych lokali i klientów, ale z oczywistych względów maseczki nie są tam używane i dochodzi tam do częstych zakażeń – mówił premier.
Dodał też, że lokale te są rzadko wietrzone, co podnosi ryzyko zakażenia. Obostrzenia dotkną także klientów sklepów, ponieważ na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 mkw będzie przypadać 5 klientów. Z kolei w sklepach o powierzchni powyżej 100 mkw na 1 osobę przypadać będzie 15 mkw. Natomiast w transporcie publicznym zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich. Wprowadzono także zakaz podejmowania wszelkiego rodzaju grupowych aktywności i spotkań, w których bierze udział powyżej pięciu osób. Ograniczeniu nie podlegają osoby, który mieszkają razem czy pracują razem.
Co z seniorami?
Najbardziej zagrożoną grupą są seniorzy i to o nich musimy szczególnie zadbać. Z tego też powodu zdecydowano się na wprowadzenia pewnych nowych rozwiązań.
Wprowadzamy specjalny program ochrony seniorów. (…) Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się. W tym celu uruchamiamy także Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – zaznaczył premier.
Na czym wsparcie to będzie polegało? Utworzona została specjalna infolinia telefoniczna (+22 505 11 11), a seniorzy powyżej 70. roku życia będą mogli dzwoniąc na nią, zgłaszać swoje potrzeby. Jak precyzują przedstawiciele rządu, dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.
Coraz więcej szpitali covidowych
Premier Mateusz Morawiecki powiedział też, że szpitale powiatowe przekształcane są na szpitale covidowe.
Wczoraj dokonałem pewnych uzgodnień z sektorem prywatnym, dzięki czemu 1000 łóżek zostanie zapewnionych. Stawiamy też szpitale polowe. Musimy dysponować 30 000 łóżek na przełomie października i listopada, ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że infrastruktury nie da się rozbudowywać w nieskończoność. Nie chodzi tu o łóżka czy respiratory, ale o kadrę – dodać minister Niedzielski.
Podkreślił, że najważniejszym zadaniem jest zmniejszenie tempa pandemii.