W minionym tygodniu, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, wiceprezydent Krzysztof Mejer, w międzysesyjnym sprawozdaniu, mówił o 20 klasach szkolnych i jednej grupie przedszkolnej z 8 placówek oświatowych, które zostały odesłane na zdalne nauczanie. Liczba ta ciągle się zwiększa. Dzisiejszy raport, z 8 listopada, przyniósł nowe informacje.
- Z raportu, jaki otrzymaliśmy dziś o godzinie 15, wynika, że obecnie 34 klasy i grupy przedszkolne w piętnastu placówkach oświatowych zostały wyłączone z normalnego trybu nauczania i odesłane na naukę zdalną - dowiedzieliśmy się dziś w rudzkim magistracie.
Szkoły i przedszkola ogniskami zakażeń
Według danych z piątku, 5 listopada, w całej Polsce w trybie stacjonarnym nie pracuje już ponad 3 tysiące szkół.
- Rzeczywiście tak jest, że szkoły są takim miejscem, gdzie ta transmisja następuje. Jak wczoraj rozmawiałem z głównym inspektorem sanitarnym i podawał nam informacje na temat charakterystyki ognisk, które są w Polsce, to blisko połowa ognisk, to są ogniska szkolne. A jeżeli liczy się nawet osoby, które są w tych ogniskach dotknięte ryzykiem transmisji, to jest ich ponad 100 tysięcy. Mówię o samych szkołach - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.
Dane dotyczące liczby zakażeń w Rudzie Śląskiej
Dziś na stronie rządowej znajdujemy informację, że w Rudzie Śląskiej jest 10 nowych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem. Pamiętajmy, że to dane z niedzieli. Wykonano wtedy zaledwie 102 testy. Na kwarantannie przebywa obecnie 810 rudzian. Dane z soboty mówiły o 49 nowych przypadkach i 47 w miniony piątek.
Ograniczenia w pracy szpitala
Poza obowiązującymi w całym kraju obostrzeniami, w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej obowiązują następujące zasady:
- nadal odbywają się porody rodzinne,
- o planowanych zabiegach i operacjach pacjenci będą informowani indywidualnie,
- nadal obowiązuje zakaz odwiedzin,
- przy wejściu pacjenci wypełniają ankietę epidemiologiczną, badana jest temperatura.
Decyzją Ministra Zdrowia w Szpitalu Miejskim będzie 60 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 4 łóżka respiratorowe oraz 4 dla pacjentek oddziału ginekologicznego, które urodziły poniżej 31 tygodnia ciąży.
NFZ zalecił szpitalom ograniczanie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie zabiegów. Dotyczy to zabiegów planowych, zwłaszcza tych, które wymagałyby następnie dłuższego pobytu w szpitalu na anestezjologii i intensywnej terapii.