Ubezpieczenie elektryka - czy jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie OC dla samochodu elektrycznego, podobnie zresztą, jak do każdego innego, jest obowiązkowe. Elektryka należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu jego rejestracji, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu. Jeżeli samochód elektryczny nabywany jest jako pojazd używany, możliwe jest przejęcie ubezpieczenia od poprzedniego właściciela. Jeżeli natomiast przejęte ubezpieczenie wypowiemy, konieczny będzie zakup nowej polisy. Korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatorów OC, dostępnych w sieci. Kalkulator obliczy ostateczną wysokość składki
Ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego- koszty
Ile kosztuje ubezpieczenie elektryka? Koszty są zależne od wielu czynników. Pierwszą ważną kwestią jest wszystko, co związane z samym kierowcą, a więc jego wiek, rok nabycia przez niego prawa jazdy, miejsce zamieszkania. Drugą kwestią jest wszystko, co związane z pojazdem, a więc jego marka, model, rok produkcji czy aktualny przebieg. Trzecią kwestią natomiast jest historia ubezpieczenia. Wiadome jest, że kierowcy, którzy mają już na koncie szkody komunikacyjne, zapłacą wyższe ubezpieczenie. W styczniu 2023 roku za standardowe ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego trzeba było zapłaci około 368 zł. To wciąż mniej niż w przypadku aut spalinowych. Czy to oznacza, że te pojazdy są mało awaryjne? Niekoniecznie. Znaczenie ma tutaj wartość auta, która w przypadku elektryka jest dość wysoka.
Ubezpieczenie samochodu elektrycznego- co warto wiedzieć?
Wielu kierowców obawia się, że OC dla samochodu elektrycznego może być nieco droższe niż samochodu spalinowego. Wynika to przede wszystkim stąd, że elektryki są na polskich drogach od stosunkowo niedawna. Poza tym, są to samochody, które w których nie można określić pojemności silnika, która w przypadku pojazdów spalinowych ma spore znaczenie dla wysokości składki. Według statystyk jednak to właściciel kierowcy samochodów elektrycznych płacą najniższe składki na ubezpieczenie OC. Nieco gorzej sprawa wygląda, jeśli chodzi o ubezpieczenie AC. Niestety, przy ustalaniu wysokości składki, pod uwagę bierze sie wartość samochodu i koszty jego ewentualnych napraw. Samochody elektryczne są drogie w naprawie, a do to bardzo wolno tracą na swojej wartości. Ponadto, samochodów elektrycznych często w ogóle się nie naprawia, bo koszty części zamiennych są bardzo wysokie. Według przewidywań ekspertów, jeśli elektryki staną się bardziej popularne, koszty ubezpieczenia AC zaczną spadać.
Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu elektrycznego?
Wiele osób zastanawia się, czy w ramach programu "Mój elektryk" można otrzymać dofinansowanie na utrzymanie pojazdu elektrycznego. Niestety, zakup OC nie może zostać dofinansowany. Najlepszym wyboem jest skorzystanie z elektronicznych porównywarek cen i kalkulatorów wysokości składki. Samochód elektryczny wciąż nie jest aż tak popularny jak w przypadku samochodów spalinowych, dlatego należy dokładnie sprawdzić zakres umowy. ubezpieczenia. Właściciel auta elektrycznego może również rozważyć zakup dodatkowej polisy, np. AC czy NNW. Co prawda, koszty takiej polisy będą spore, ale jej posiadanie zapewni pełen spokój. Kalkulatory polisy OC i A dostępne są w internecie. Każdy może z nich skorzystać, wyszukując najkorzystniejszą ofertę dla siebie.
Więcej na stronie https://mapaladowania.pl/.