Pomoc w prawidłowym wypełnieniu wniosków o dofinansowanie nieść będą odpowiednio przeszkoleni pracownicy nowobytomskiego MOPS-u. Zgodnie z zapewnieniami - wesprą nie tylko informacją, ale też w fizycznym wypełnieniu dokumentacji. Program "Czyste powietrze" dotyczy właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych i jest kompleksowy. Można dostać pieniądze nie tylko na wymianę pieca, ale też ocieplenie ścian, wymianę dachu, okien, drzwi czy nawet montaż paneli fotowoltaicznych.
- Nie jest to prosty wniosek, ale myślę że pracownicy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej szybko się przeszkolą i będą mogli udzielać wsparcia mieszkańcom Rudy Śląskiej. Takich potrzeb jest w Rudzie bardzo dużo. To jest wprawdzie obowiązek mieszkańca, ale trzeba pamiętać, że te piece nie są tanie i zawsze wsparcie finansowe powoduje, że mieszkańcy mobilizują się i te piece wymieniają - powiedziała prezydent miasta, Grażyna Dziedzic.
Punkt konsultacyjny będzie działać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Bytomiu, przy ul. Markowej 20. Cztery dni w tygodniu - dwa w godzinach porannych i dwa - późnopopołudniowych. Rozpocznie działanie na początku sierpnia.
- Nie polecam paniki, nie trzeba się stawić pierwszego dnia, bo nie ma znaczenia kolejność składania wniosków. Po prostu wnioski muszą być prawidłowo przygotowane, to jest najważniejsze. Dzisiaj też można złożyć taki wniosek, ale trzeba jechać do Katowic albo zrobić to drogą elektroniczną. Niemniej w Rudzie pomożemy mieszkańcom, by wniosek był kompletny - mówi Krystian Morys, dyrektor MOPS w Rudzie Śląskiej.
Dla kogo i na co? No i ile?
Program "Czyste powietrze", to program kompleksowej termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów. Głównym celem jest wymiana starych źródeł ciepła, ale oprócz tego można uzyskać wsparcie na pozostałe elementy termomodernizacji - docieplenie budynku, wymianę okien, wymianę drzwi, ocieplenie dachu, instalacje centralnego ogrzewania, panele fotowoltaiczne - więc wszystkie te elementy, by nasze domy były ekologiczne i ciepłe.
- Kwota dofinansowania zależy od zakresu przedsięwzięcia - od 27 do ponad 30 tysięcy złotych. Podstawowy poziom dofinansowania to 30 procent inwestycji, przy zaawansowanych ekologicznie źródłach ciepła to 45 procent, w poziomie podwyższonym, czyli dla osób o niskich dochodach - może to być nawet 60 procent. Wszystko zależy od tego, co zaplanujemy i jakie koszty poniesiemy - informuje prezes WFOŚiGW, Tomasz Bednarek.
W skali województwa - zainteresowanie jest bardzo duże. Wpłynęło już 42 tysiące wniosków,
- Wpływa około tysiąca tygodniowo, to trzy razy więcej niż w ubiegłym roku. To określa naszą świadomość i potrzeby zmian - dodaje Bednarek.
W podpisaniu porozumienia brał udział poseł Marek Wesoły. W takich między innymi akcjach pomagają parlamentarzyści.
- Jest to trochę lobbowanie i należy przez swoją interwencję podnieść ich ważność, by miasta naszego okręgu mogły korzystać z takiego wsparcia. Czasami wiemy o planowanych programach i możemy prezydentom zasygnalizować, że dany projekt wejdzie w życie, by mogli się przygotować odpowiednio wcześniej. Ale nikogo nie trzeba ciągnąć za uszy, bo samorządy same szukają środków. Po prostu warto czasami podejść i zachęcić, wskazać dodatkowe możliwości - powiedział poseł Marek Wesoły.
Warto dodać, że dla beneficjentów zbiorowych - wspólnot, spółdzielni czy miast i ich zasobów komunalnych - jeszcze w lipcu można składać wnioski na termomodernizację budynków wielorodzinnych. To ostatnia w tej perspektywie unijnej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pod działanie 1.7.1 - szansa na kompleksową modernizację budynków wielorodzinnych.