W Rudzie Śląskiej, przy ulicy Piastowskiej 3, w dzielnicy Ruda, znajduje się bardzo ciekawy budynek, wpisany do rejestru zabytków. Ma bardzo interesującą formę architektoniczną. To jeden z najciekawszych na terenie Górnego Śląska przykładów budynku, w którym łączy się XIX-wieczny styl z unikalną, kojarzącą się z architekturą obronną, kształtem bryły.
Rudzka Fabryka Margaryny
Budynek powstał w latach dwudziestych XX wieku, konkretnie w 1923 r., dla zakładów „Oberschlesiches Fett und Margarinewerke”. Był obiektem przeznaczonym z założenia na funkcję produkcyjną. W dniu 1 marca 1923 roku uruchomiono tu Fabrykę Margaryny. Po upadku pierwotnego zakładu jego tłuszczową tradycję kontynuowały Zjednoczone Fabryki Przetworów Mięsa i Tłuszczów "Unikor”.
Później funkcjonowała w tym miejscu garbarnia.
Losy budynku po ll wojnie światowej
Po II wojnie światowej w budynku po dawnej fabryce były magazyny i kuchnia dla ubogich.
Kolejnymi właścicielami budynku były Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, które działało w obiekcie do 2007 r.
Od kilku lat opustoszały, zabytkowy obiekt, niszczeje.
Pojawiły się plany przekształcenia go w hotel, jednak jak na razie plany te spełzają na niczym.
Obecnie obiekt nie jest już dostępny dla zwiedzających. Otwory okienne w przyziemiu zamurowano, pojawiły się także kamery monitoringu, natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie wyrósł parking samochodowy i market ALDI.