Zrealizowany między innymi w rudzkiej Kuźnicy film pokazuje małe osiedle familoków, gdzie życie toczy się swoim, spokojnym torem. Wszystko, co dzieje się we wnętrzach mieszkań szybko trafia na widok publiczny. W sielskiej atmosferze, której nie są w stanie zakłócić drobne, sąsiedzkie konflikty, mieszkańcy podglądają się i plotkują. Czy zburzy ją pojawienie się "zgorszyciela"? Do tego dwie historie miłosne - młodego Romanka i jego dziewczyny zwanej – wbrew swojej tuszy – Motylkiem, oraz ojca Romanka, który próbuje wrócić do ciotki Motylka, Lucy.
W filmie o Śląsku zobaczycie też śląskich aktorów - występują Marian Dziędziel, Dorota Pomykała, Wojciech Błach, zdjęcia realizował Paweł Dyllus, a autorem scenariusza jest Adrian Katroshi.
- Co składa się na dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska? Kopalnie, huty, elektrownie... Familoki, osiedla robotnicze, dworce... Jak w owym obrazie dziedzictwa sytuują się kina, w tym nasze Kino Patria? Jaka w końcu jest rola filmu w procesie dokumentowania owego dziedzictwa? O tym i zapewne nie tylko o tym opowie prelegent - Adam Kowalski, wiceprezes Stowarzyszenie TURuda - zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Bilety w cenie 10 zł można kupić na miejscu lub rezerwować u pani Ewy pod nr 502 651 403.
Początek spotkania ze śląską tradycją, kulturą i oczywiście filmem - godzina 17.00.