Po pieszych - to właśnie rowerzyści należą do najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego. Jak wynika z danych opublikowanych w rocznym raporcie policji Wypadki drogowe w Polsce w 2021 roku - doszło do 3513 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich 185 osób, a 3179 zostało rannych. Warte podkreślenia, że rowerzyści spowodowali zaledwie 35 procent zdarzeń, w których ucierpiał kierowca roweru. Najwięcej wypadków zostało spowodowanych przez kierowców samochodów osobowych (1719 zdarzeń) oraz kierowców samochodów ciężarowych (121 zdarzeń). W ich wyniku zginęły 83 osoby, a 1752 zostały ranne. Najczęstszą przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe przejeżdżanie drogi dla rowerów.
Najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem rowerzystów
Do największej liczby zdarzeń przyczynia się nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, a także niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i wykonywanie manewru skrętu w nieprawidłowy sposób.
Nagminne jest utrudnianie jazdy rowerzyście po drodze czy niezwracanie uwagi na ścieżki rowerowe przecinające jezdnię.
- Szczególnie w takich miejscach kierowcy muszą włączyć myślenie. Robi się coraz cieplej i rowerzystów będzie przybywać. O ile w miarę łatwo jest zauważyć zbliżającego się do przejścia pieszego, o tyle szybki rowerzysta może nagle pojawić się na naszej drodze, gdy ścieżka akurat ją przecina - mówi asp. szt. Arkadiusz Ciozak z KMP w Rudzie Śląskiej.
Na ścieżce przecinającej jezdnię rowerzysta ma oczywiście pierwszeństwo. Ale też powinien pomyśleć o swoim bezpieczeństwie i sprawdzić, czy wjazd na jezdnię nie skończy się dla niego wypadkiem. Podobnie w przypadku jazdy po drodze - uważać muszą obie strony. Kierowcy nawet bardziej, gdyż nigdy nie wiemy, kiedy rowerzysta postanowi nagle ominąć dziurę w jezdni czy studzienkę. Jego nagły manewr może też zaskoczyć kierowcę i mieć fatalne skutki.
Za co mandaty dla rowerzystów?
Jak dla każdego uczestnika ruchu drogowego - tak i dla rowerzystów przewidziane są mandaty za wykroczenia. Wprawdzie poza jazdą "na gazie", zwykle kontakt z policją kończy się na pouczeniu, warto jednak pamiętać, czego nie wolno.
- Jazda rowerem bez uprawnień
- Jazda rowerem po przejściu dla pieszych
- Jazda bez wymaganego oświetlenia (obowiązuje od zmierzchu do świtu, a także przy złych warunkach atmosferycznych i w tunelach)
- Jazda poza drogą rowerową, jeżeli jest wyznaczona dla kierunku, w którym rowerzysta się porusza lub zamierza skręcić
- Nieustąpienie miejsca pieszym, jeśli kierujący rowerem korzysta z drogi dla rowerów i pieszych
- Jazda dwóch rowerzystów obok siebie, która utrudnia ruch innych
- Jazda rowerzysty przyczepionego do innego pojazdu
- Jazda bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką
- Jazda rowerem po drodze szybkiego ruchu
- Jazda po chodniku w miejscach, w których nie jest dozwolona
- Jazda rowerem po użyciu alkoholu - 1500 złotych, w stanie nietrzeźwości - 2500 złotych.
Zadbajcie o bezpieczeństwo
Wprawdzie jazda na rowerze w kasku nie jest obowiązkowa, warto jednak się zabezpieczyć. Do tego kamizelka odblaskowa lub elementy odblaskowe. O prawidłowym oświetleniu i sprawności technicznej wspominać raczej nie trzeba.
- Podczas jazdy na rowerze należy unikać rozmów przez telefon, używania słuchawek (ograniczają dźwięki ruchu ulicznego), jezdnię należy przekraczać na przejazdach dla rowerów. Na przejściach dla pieszych zawsze przeprowadzamy rower - nie przejeżdżamy. Zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu zawsze wyraźnie i odpowiednio wcześniej należy sygnalizować - wyliczają policjanci.
I najważniejsze - zawsze stosujcie zasadę ograniczonego zaufania.