W Rudzie Śląskiej dziki czują się jak w domu

Całe rodziny dzikich świnek każdego dnia odwiedzają rudzkie osiedla w poszukiwaniu jedzenia. Najbardziej przyciągają je oczywiście wyrzucane masowo odpadki z naszych stołów. I choć nie niszczą wiele - w odróżnieniu od ogrodów czy pól - ich widok nie wszystkim odpowiada. Zobaczcie nagranie nadesłane przez naszego Czytelnika z Czarnego Lasu.

czytelnik
Dziczki odwiedziły Czarny Las

Podchodzą coraz bliżej "pomaszkycić" w śmietnikach. Praktycznie każdego dnia mieszkańcy Rudy Śląskiej informują o stadkach rodziców z młodymi, które przychodzą na żer.

- Słodziaki, tak fajne chrumkały. Przyszły już piąty raz, ale jeszcze nigdy tak blisko domu - mówi nasz Czytelnik, Tomasz, który nagrał film z nocnej wizyty.

Warto podkreślić, że nie niepokojone dziki nie stanowią zagrożenia. Warto jednak znać kilka podstawowych zasad postępowania:

  • W wypadku zauważenia dzika, gdy samemu nie zostało się przez niego dostrzeżonym nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca.
  • Jeśli doszło do spotkania, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu, gdyż ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku.
  • W razie nieprzewidzianego kontaktu z dzikami w otwartym terenie, w żadnym wypadku nie wolno się do nich zbliżać. Należy zachowywać się na tyle głośno, aby zwierzę mogło nas wcześnie zauważyć - z natury dzik nie zaatakuje człowieka, jeżeli nie zostanie sprowokowany.
  • W przypadku spotkania z dzikiem w terenie zamkniętym, nie należy zwierzęcia łapać, szczuć na niego psa, ani zapędzać do miejsc, z których nie ma drogi ucieczki - sprowokowany lub bez możliwości ucieczki dzik na pewno zaatakuje.
  • W celu przepłoszenia dzika, należy klaskać lub wykonywać szybkie ruchy rękami w miejscu. W żadnym wypadku dzika nie wolno gonić.
  • Nie wolno szczuć dzików psami; psy wyprowadzane winny być na smyczy.
  • Szczególnie po zmroku należy unikać zarośli oraz łąk zlokalizowanych poza obszarem zabudowanym.
  • Dzieci nie powinny samotnie przebywać w rejonach, gdzie pojawiają się dziki.
  • Dzik, który sprawia wrażenie oswojonego, nadal pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wolno więc do niego podchodzić, drażnić, głaskać, karmić.
  • Śmietniki przy posesjach należy zamykać, nie należy zostawiać worków ze śmieciami obok pojemników na śmieci.

Zagrożenia ze strony dzików

Wielu z was z pewnością miało już przyjemność natknąć się na dziczą rodzinkę podczas jazdy samochodem, gdy świnki postanawiają całą grupą przejść przez jezdnię. Warto zachować ostrożność jadąc po zmroku przez teren przyległy do pól i lasów, bo zderzenie z dorosłym dzikiem na pewno będzie tragiczne w skutkach. Dla zwierzęcia i samochodu. Ponadto ranny dzik czy chroniąca młode locha mogą być agresywne i bardzo niebezpieczne. Wystarczy jednak zatrzymać się w bezpiecznej odległości i obserwować dziczą "organizację ruchu". Zwykle na jezdnię wychodzi najpierw dorosły osobnik "blokując" ruch, a potem przebiegają warchlaczki, elegancko, gęsiego. Gdy dorosłe zejdą z drogi można uznać, że żaden maluch już z krzaków nie wyskoczy.
Dziki wyrządzają spore szkody na gruntach uprawnych, ogródkach działkowych, ogrodach, oraz placach zabaw i skwerach leżących w pobliżu lasów i oczywiście nieco bałaganią przy śmietnikach, gdy usiłują dostać się do worków z "pysznościami". By tego uniknąć - wystarczy zamykać kubły i nie pozostawiać resztek jedzenia w workach na zewnątrz.

    Odstrzał dzików w Rudzie Śląskiej

      - W dniu 6 kwietnia 2022 r. została wydana decyzja na odstrzał redukcyjny dzików w granicach administracyjnych miasta Ruda Śląska na obszarach obwodów łowieckich wyłączonych z użytkowania, w przypadkach szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę w liczbie 90 szt. W ramach wydanej decyzji odstrzelono już 43 dziki. Umowa zawarta jest do dnia 13 grudnia 2022 r. - informuje rudzki magistrat.

      W przypadku pojawienia się dzików na terenie miasta powinno się informować Centrum Zarządzania Kryzysowego pod bezpłatnym numerem telefonu – 800 158 800, które będzie powiadamiać firmę wykonującą odstrzał redukcyjny na terenach wyłączonych z obwodów łowieckich.

      Subskrybuj rudzianin.pl

      google news icon