Dziś święto, choć bez wolnego

Projekt Prezydenta RP, Andrzeja Dudy w sprawie ustanowienia 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich został przyjęty przez Sejm 12 maja, a przez Senat - 18 maja tego roku. 7 czerwca podpisano deklarację, a właściwa ustawa weszła w życie 10 czerwca. Święto to wyjątkowo szybko przeszło ścieżkę legislacyjną.

O ustanowienie święta apelował m.in. Sejmik Województwa Śląskiego czy Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk. Dzień ten, 20 czerwca, ma upamiętnić początek wkraczania Wojska Polskiego na przyznane decyzją Rady Narodów i Rady Ambasadorów terytorium Górnego Śląska.

- Mając na uwadze oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnienie wiedzy o tych trzech zrywach w świadomości Polaków, ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich – jest w pełni uzasadnione” – napisał Andrzej Duda.

Propozycje dat tego święta były różne. Sejmik Województwa Śląskiego wskazywał na ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich 16 lipca. Z kolei stowarzyszenia i organizacje patriotyczne oraz osoby prywatne z województwa opolskiego z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Polski Śląsk na czele - proponowały 20 czerwca. W trakcie debaty nad projektem pojawiły się daty 2 lub 3 maja.

– Gdyby nie te wielkie czyny zbrojne, gdyby nie bohaterstwo Wielkopolan i Ślązaków, którzy chcieli być częścią odradzającej się Rzeczpospolitej, być może ta Rzeczpospolita nie przetrwałaby nawet tych swoich nieco ponad dwudziestu lat w przez które wtedy istniała w dwudziestoleciu międzywojennym – mówił Andrzej Duda. – Nie byłoby tej wielkości, nie byłoby tego postępu w II Rzeczpospolitej, gdyby nie było możliwości, które dawał Górny Śląsk i zasoby, które tutaj były.

Święto narodowe bez dnia wolnego

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. I choć to święto narodowe - dzień wolny nie przysługuje.

- Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich nie przewiduje zmian w tej ustawie, jak również w żaden inny sposób nie wskazuje na to, by dzień 20 czerwca miał być dniem wolnym od pracy – przekazała Kancelaria Prezydenta. - Nie ma przesłanek do wnioskowania, iż ustanawiane święto państwowe miałoby być dniem wolnym od pracy.

Przed rudzkim MCK-iem można zobaczyć ekspozycję dotyczącą Powstań Śląskich i postaci związanych z nimi.

Władze miasta złożyły też wiązanki i znicze zostały przy Pomniku Powstańców Śląskich na kochłowickich plantach, przy Pomniku Powstańców Śląskich w Wirku, a także przy godle Rzeczpospolitej Polskiej przy ul. Hlonda 26 w Orzegowie.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon