Darmowy transport dla seniorów z fundacją Aktywni My. To już ósma edycja projektu
Już po raz ósmy w Rudzie Śląskiej rusza akcja „Dzwonię i jadę”. Obecna edycja projektu rozpocznie się 15 stycznia. W ten sposób rudzcy seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów m.in. do przychodni, gabinetów lekarskich, urzędów, domów kultury czy sklepów. Projekt realizuje Fundacja „Aktywni My”, a miasto przeznaczyło na ten cel 184 tys. zł. W tym roku z miejskiego budżetu na projekty związane z aktywizacją osób starszych przeznaczono w sumie prawie 260 tys. zł.
– Popularność, jaką od początku cieszy się akcja „Dzwonię i jadę”, jest najlepszym dowodem na to, jak potrzebne są tego rodzaju inicjatywy. To ważne, że sektor społeczny w naszym mieście tak prężnie się rozwija i służy mieszkańcom – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.
Od 2016 do końca 2023 r. z bezpłatnych przejazdów skorzystało ponad 15 tys. osób, a tylko w ubiegłym roku było ich około 1150. Dowóz można zamówić nie tylko do przychodni, szpitala lub innej instytucji, ale także np. na basen, do kina, kościoła, na cmentarz czy ogródek.
– Osobom starszym czasem trudno przemieścić się do przychodni, urzędu czy nawet na zakupy, a rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić transport w danym czasie, stąd zrodził się nasz pomysł na pomoc w tym zakresie – tłumaczy Katarzyna Kinder, prezes Fundacji Aktywni My.
"Dzwonię i jadę" - jak skorzystać?
Akcja skierowana jest dla mieszkańców, którzy ukończyli 60 lat. Z darmowego transportu można skorzystać tylko na terenie Rudy
Śląskiej, od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 12:30. Wyjątek
będą stanowiły jedynie wyjazdy grupowe dla organizacji działających na
rzecz seniorów na terenie miasta. Potrzebę przewiezienia trzeba zgłosić
nie później niż 2 dni przed wyznaczonym terminem transportu pod numerem
telefonu: 661 217 743 w dni powszednie w godz. od 7:30 do 16:00 lub
mailowo: kontakt@fundacjaaktywnimy.pl.
- Aby z projektu mogła skorzystać jak największa liczba osób, zostały wprowadzone ograniczenie co do ilości przejazdów dla osób indywidualnych. Będą to maksymalnie 4 przejazdy dla jednej osoby w miesiącu. Wyjątek stanowią zabiegi i rehabilitacje, które przeważnie trwają od 10 do 21 dni. Wtedy dana osoba może liczyć na transport w czasie całego okresu rehabilitacji – dodaje Kornelia Pogoda z Fundacji Aktywni My.
Przyjmującemu zgłoszenie należy podać: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz ustalić, kiedy i na jakiej trasie potrzebny jest przewóz. We wskazanym dniu podjedzie bus lub samochód oznaczony logo projektu. Fundacja zapewnia również usługi osobom z niepełnosprawnościami, poruszającym się na wózku lub potrzebującym podprowadzenia. Zgłoszenia mogą dokonywać nie tylko beneficjenci, ale w ich imieniu także rodzina, przychodnia, instytucja czy osoba trzecia. Z darmowego transportu mogą też skorzystać opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Możliwy jest także przejazd grupom zorganizowanym zgłaszanym indywidualnie lub przez instytucje. Takie zapotrzebowanie trzeba jednak zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem.