Eugeniusz Marszałek nie żyje. „Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska" zmarł w ubiegłą sobotę

Eugeniusz Marszałek to człowiek-legenda. Jego działalność miała niebagatelny wpływ na rozwój kultury i krzewienie pamięci historycznej w Rudzie Śląskiej.

125871048 3450314078357878 2823464185249945015 o


Dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość. 14 listopada, w wieku 88 lat, zmarł Pan Eugeniusz Marszałek, odznaczony tytułem Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako człowiek o wielkim sercu i zaangażowany społecznik. Rodzinie i Najbliższym przekazuję wyrazy współczucia. Niech spoczywa w pokoju – napisała na swoim facebookowym profilu prezydent Grażyna Dziedzic.

Rudzianin zasłużony dla miasta urodził się w Halembie 13 lipca 1932 roku. Eugeniusz Marszałek w roku wybuchu II wojny światowej rozpoczął naukę w halembskiej szkole podstawowej. Później było Gimnazjum Ogólnokształcące w Wirku i Liceum Administracyjno–Handlowe w Gliwicach. Następnie wybrał Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Katowicach. Karierę zawodową rozpoczął w 1951 roku, kiedy podjął pracę w Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców w Zabrzu. Kolejnym przystankiem na zawodowej drodze była KWK „Halemba”. Tam przeszedł kolejne szczeble, awansując ze stanowiska księgowego aż do zastępcy dyrektora. Udzielał się także na niwie towarzyskiej, ponieważ w latach sześćdziesiątych był jednym ze współzałożycieli koła PTTK działającego przy kopalni „Halemba”. Pełnił też funkcję wiceprezesa koła.


Od urodzenia zmagał się z wieloma ograniczeniami z uwagi na niepełnosprawność, jednakże nie przeszkodziło mu to w zdobyciu uprawnień przewodnika górskiego i terenowego. Był też prezesem przyzakładowego koła Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, utytułowanym w 1977 roku mianem „Zasłużonego Pracownika Kopalni Halemba”. Za swoją działalność na rzecz społeczności lokalnej został w 1986 roku uhonorowany odznaką „20 lat Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ruda Śląska”. To jednak nie wszystko, bowiem tego samego roku doceniono go także na arenie wojewódzkiej, przyznając złotą odznakę „Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego”.

Od roku 1968 angażował się w organizowanie pomocy duchowej i materialnej dla śląskich misjonarzy i misjonarek posługujących w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Co więcej, przez niemal 50 lat prowadził Koło Misyjne przy parafii Matki Boskiej Różańcowej w dzielnicy Halemba. Po wielu latach aktywności na tym polu, w listopadzie 2017 roku, z okazji 50-lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, na Zamku Królewskim w Warszawie otrzymał medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, w kategorii „Pomoc Materialna i Finansowa Misjom”.


Choć nie był członkiem „Solidarności”, wspierał ją, za co 17 grudnia 1981 roku w trybie natychmiastowym został odwołany ze stanowiska zastępcy dyrektora. Przyczynił się wówczas do zachowania, istniejącego do dziś, sztandaru „Solidarności”, ocalając go od zniszczenia. Kiedy zakończył pracę w kopalni, zaangażował się w prace zmierzające do przekształcenia Miejskiej Izby Regionalnej w znane nam dziś Muzeum Miejskie. Wcześniej, bo w 1983 instytucja ta nosiła nazwę Muzeum Społecznego, a rok później nadano jej imię – jej współorganizatora i pierwszego dyrektora – Maksymiliana Chroboka.


Wśród jego działań na rzecz lokalnej społeczności należy wymienić m.in. zabiegi czynione w celu uczczenie tablicą pamięci ofiar wojen i represji, jakie dotknęły mieszkańców dzielnicy Halemba w XX wieku. Podejmowane działania okazały się skuteczne, a tablica powstała w 2010 roku na cmentarzu komunalnym w dzielnicy Halemba. Przyczynił się też do powstania monografii o historii Halemby, która wydana jako „Historia i teraźniejszość Parafii Matki Boskiej Różańcowej w Halembie”. Działał też w Związku Górnośląskiego - Koło Halemba. Należał także do grona osób odpowiedzialnych za sprowadzenie do kościoła Matki Boskiej Różańcowej w dzielnicy Halemba, w grudniu 2015 roku, relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

fot. mat. UM w Rudzie Śląskiej

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon