Hymn po nowemu. Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło projekt zmian w Mazurku Dąbrowskiego. Będzie się mylić i to nie za darmo...

Takie rzeczy zaprzątają wielkie umysły rządzące Polską - ustandaryzowanie systemów graficznych dotyczących barw narodowych, zdefiniowanie cyfrowej wersji godła państwowego, a nawet nowa wersja hymnu państwowego. Zmiany oczywiście dotkną podatników, bo nic nie dzieje się za darmo. Jak podał resort - "unowocześnienie" będzie kosztować podatników blisko 150 milionów złotych...

Flaga

Znacie hymn? Wszystkie zwrotki? To uwaga, będą zmiany. Jeśli przejdzie propozycja Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, podczas śpiewania hymnu przez jakiś czas niewątpliwie będą rezonanse. Powód? Zamiana zwrotki drugiej z trzecią. Czarniecki i jego marsz staną się ważniejsze od forsowania przeszkód wodnych w postaci Wisły i Warty - czyli zgodnie z, rzekomo, tekstem oryginalnym autorstwa Józefa Wybickiego z lipca 1797 roku.

Ostatnia zmiana symboli była w 1989 roku. Czas na kolejne

Dlaczego zmiany są konieczne? Bo na przełomie lat 80-tych i 90-tych w naszym kraju niewielu wiedziało o standardach graficznych. Choć sam CMYK został wprowadzony w 1906 roku w USA, zapewne w Polsce i innych krajach bloku wschodniego nie zadano sobie trudu opisania cyfrowo składowych koloru. U nas biały był biały, a czerwony - czerwony. I już. Ale projekt nowej regulacji podnosi konieczność ujednolicenia symboli narodowych. Co za tym idzie - będzie wymiana używanych flag, herbów i tablic z herbem, wprowadzenie nowych wzorów dokumentów, wymiana umundurowania służb używających herbu lub barw państwowych i wymiana pieczęci na nowy wzór. To wszystko ma spowodować ujednolicenie wzorca barw obowiązujących w symbolach graficznych, zwiększyć ochronę symboli państwowych itd. itp.

Ruda Śląska nie ma problemu. Częściowo

Flaga Rudy Śląskiej została opisana cyfrowo w 2001 roku. Błękit zdefiniowano jako C100, M50, czerwony: M100, Y80, złoty: M20, Y100, czarny: K100. Nieopisane zostały cyfrowo kwestie godła i innych symboli, które uchwalono już w 1998 roku. Są opisane, ale wyłącznie słownie.

Opis herbu miasta Ruda Śląska

tarcza hiszpańska dwudzielna w słup. W polu prawym, błękitnym, półorzeł złoty. W polu lewym, białym, postać świętej Barbary w błękitnej sukni, czerwonym płaszczu, złotej koronie, w lewej ręce srebrno-złoty miecz, w prawej - złoty kielich z hostią. Obok postaci św. Barbary czerwona wieża z trzema oknami.

Opis barw postaci:

  • czerwone: płaszcz, kamienie korony i kielicha;
  • złote: aureola, korona, włosy, lamówka sukni, kielich, rękojeść i jelec miecza;
  • srebrne: hostia, głownia miecza, twarz, dłonie"

Tak naprawdę pozostanie tylko opisać w CMYK kolor "srebrny" i problem znika. Tu samorząd czekać będzie niewielka praca. Jeśli oczywiście zmiana w kwestii symboli narodowych "pójdzie w dół", a tak to zwykle bywa.

Nie zmienia to faktu, że wymiana symboli narodowych, jeśli wejdzie w życie, może spowodować spore zamieszanie. Bo a nuż flaga, którą chcemy wywiesić na narodowe święto - nie odpowiada cyfrowej składowej. A to może być, żartując oczywiście, powód do ukarania. Bo artykuł 137 kodeksu karnego stanowi - "Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Oby nie poszerzono go o "używanie symboli narodowych niezgodnych z zatwierdzoną rządowo składową CMYK"...

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon