To jedno z działań profilaktycznych, które zalecane jest na drodze profilaktyki osteoporozy – schorzenia odpowiadającego za pogarszający się stan struktury kostnej, często bezbolesnego. Udział w badaniu jest bezpłatny. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy, których można dokonywać bezpośrednio przed planowanym badaniem.
Badanie trwa około 10 minut i dedykowane jest osobom po 40. roku życia, szczególnie kobietom w wieku pomenopauzalnym, a pomiar wykonywany jest z odcinka lędźwiowego kręgosłupa (L1 - L5). Jeśli pacjent cierpi na osteoporozę, powinien zabrać dokumentację medyczną potwierdzającą chorobę i ostatnie wyniki badań. Każdy otrzyma też wydrukowany wynik i jego krótką interpretację oraz materiały edukacyjne o profilaktyce i leczeniu osteoporozy.
Kto nie powinien?
Przeciwskazaniem do wykonania badania jest ciąża, badanie RTG lub rezonans robiony w ciągu ostatniego pół roku, a także pierwsze dwa dni po podaniu środka kontrastowego.
Po badaniu densytometrycznym panie w wieku 50–80 lat mogą skorzystać także z bezpłatnej konsultacji medycznej. Organizatorzy akcji proszą o zakładanie maseczek ochronnych.