Kandydaci na prezydenta Rudy Śląskiej o wsparciu klubów sportowych w mieście

Po raz ostatni w tej fazie kampanii wyborczej oddajemy głos kandydatom ubiegającym się o stanowisko prezydenta Rudy Śląskiej. O północy zaczyna się cisza wyborcza. Wcześniej jednak będziecie mieli Państwo możliwość dowiedzieć się jak kandydaci widzą możliwość wspierania przez miasto klubów sportowych w Rudzie Śląskiej. A także, czy w razie ewentualnej porażki za kilkanaście miesięcy ponownie spróbują powalczyć o władzę w mieście.

pixabay.com
Football

Czy uważa Pan / Pani wspieranie klubów sportowych za zadanie miasta, a jeśli tak, to na jakich zasadach powinno się to odbywać?

Paweł Dankiewicz: Brak odpowiedzi.

Krzysztof Mejer: Miasto powinno wspierać kluby w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży oraz w pozyskiwaniu sponsorów dla zawodników i drużyn seniorskich. Chcemy powołać w mieście Radę Sponsorów Sportu, która powinna wypracować zasady sponsorowania sportu seniorskiego w Rudzie Śląskiej. Będziemy również pozyskiwać środki oraz promować talenty sportowe naszego miasta. Dodatkowo planujemy przejąć od klubów ich obiekty sportowe. To pozwoli miastu z czasem wyremontować te obiekty przy wsparciu środków zewnętrznych, a klubom zmniejszą się koszty utrzymania. Sport w naszym mieście to jeden z wiodących obszarów aktywności mieszkańców. Nie pozostawię na pewno tej dziedziny samej sobie bez wsparcia.

Jolanta Milas: Sport jest bardzo ważny i istotny. Ruda Śląska ma olbrzymie tradycje w sporcie. W każdej miejscowości - dzisiejszej dzielnicy Rudy Śląskiej były kluby. Niektóre maja stulenie tradycje. Sport to są dwa aspekty - to jest ten sport wyczynowy, profesjonalny oraz ten masowy, rekreacyjny. Miasto na pewno musi wspierać sport masowy i rekreacyjny, ale musi też stworzyć znaczący klub miejski, który będzie pomagał w tworzeniu tożsamości i będzie promował miasto na zewnątrz. Dopóki nie ma sukcesów i sławy to to jest normalne, że taki sport musi być wspierany przez pieniądze publiczne. W momencie jak są sukcesy to się też pojawiają pieniądze prywatne i sponsoring i to należy oczywiście wykorzystać.

Maciej Mol: Miasto powinno wspierać sport poprzez wszystkie działania dozwolone prawem.

Michał Pierończyk: Kluby sportowe działające na terenie miasta bez wątpienia zasługują na większe wsparcie finansowe. Jestem po wielu ważnych rozmowach z przedstawicielami środowisk sportowych i wspólnie doszliśmy do wniosku, że finansowanie sportu powinno skupiać się na 4 polach – szkolenie dzieci i młodzieży, współfinansowanie bazy sportowej, organizację imprez sportowych i wsparcie grup seniorskich. Po wyborach usiądę do stołu z przedstawicielami całego środowiska sportowego i ustalimy przejrzyste zasady finansowania. Nie planuję przejmować obiektów bazy sportowej, bo kluby przy wsparciu Miasta potrafią to dobrze robić.

Krzysztof Toboła: Sport należy wspierać, ponieważ jest on zarówno profilaktyką zdrowotną jak i również daje szansę na rozwój młodych talentów, które mogą zaistnieć w kraju i na świecie. Ponadto sport uczy dyscypliny w życiu prywatnym. Pozyskanie sponsora oraz wygospodarowanie środków budżetowych może na przyszłość owocować pozytywnie dla klubów miasta. (może trochę żartobliwie, Lewandowski pochodzący z Leszna również dostał szansę i zaistniał na skalę światową gdzie po transferze zostały zasilone kluby macierzyste). Duże znaczenie ma tutaj właściwa współpraca władz miasta z Radą do Spraw Sportu.

Marek Wesoły: Oczywiście wsparcie szkolenia dzieci i młodzieży oraz utrzymanie bazy klubów sportowych to nie tylko zadanie ale inwestycja miasta w jego rozwój. Na wsparcie powinny również liczyć kluby seniorskie w najwyższych klasach rozgrywkowych oraz sporty indywidualne na poziomie walki o mistrzostwo Polski.

Czy w razie nie wybrania teraz na stanowisko prezydenta miasta zamierza Pan/Pani ubiegać się o ten urząd ponownie w wyborach roku 2023?

Paweł Dankiewicz: Brak odpowiedzi.

Krzysztof Mejer: Życie pisze różne scenariusze. Aktualny plan jest taki, by w przypadku wygranej w tych wyborach ubiegać się o mandat również na kolejną kadencję. Chcę podkreślić, że mój program wyborczy w większości obliczony jest na sześć lat, a nie rok. Są w programie pomysły bezkosztowe, są też wieloletnie. Wizję na miasto trzeba mieć na kilka lat do przodu.

Jolanta Milas: Liczę na to, że teraz będę miała okazję realizować swoje pomysły dla miasta. Jeżeli one się spodobają to wtedy będę chciała w kolejnej kadencji kontynuować tę pracę.

Maciej Mol: Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji.

Michał Pierończyk: Co będzie za rok, trudno dziś o tym mówić. Teraz skupiam się na ostatnich dniach kampanii. Mogę zadeklarować, że w przypadku wygranej teraz, wystartuję także w następnych wyborach na prezydenta miasta.

Krzysztof Toboła: Oczywiście, że w razie niewygranych obecnych wyborów na stanowisko prezydenta miasta, będę ubiegać się o ten urząd w kolejnych, ponieważ uważam, że mam dobry plan na miasto, którego potrzebują rudzianie. Ponadto jako całkowicie niezależny prezydent, będę się mógł uchronić przed naciskami, zarówno tymi zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Dlatego nie należy się poddawać, wręcz trzeba kontynuować rozpoczęte działania, czyli konsekwentnie zabiegać o pełnienie funkcji prezydenta

Marek Wesoły: To pytanie pozostawiam bez odpowiedzi. Obecnie jesteśmy w trakcie kampanii. Po jej rozstrzygnięciu przyjdzie czas na podsumowania i decyzje.

Wielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Kandydaci na prezydenta Rudy Śląskiej o przyszłości wielkiego pieca

Autor: Michał Wroński

09/09/2022

Um ruda śląska

Może Cię zainteresować:

W niedzielę, 11 września rudzianie wybiorą nowego prezydenta. Gdzie i jak głosować?

Autor: Jacek Skorek

09/09/2022

Parking Ruda Śląska

Może Cię zainteresować:

Kandydaci na prezydenta Rudy Śląskiej o nocnej prohibicji i strefie płatnego parkowania

Autor: Michał Wroński

08/09/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon