Do widoku ambulansu z centrum krwiodawstwa rudzianie już przywykli. Nie znaczy to, że nie należy go odwiedzać. Zapotrzebowanie na krew jest niezmiennie duże, a jedyną drogą jej pozyskiwania są właśnie dawcy.
Których grup obecnie potrzeba?
Według danych monitoringu zapasów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach - obecnie najbardziej brakuje grup A Rh-, B Rh- i 0 Rh-. Pozostałe są wprawdzie na stanach wysokich, jednak żaden dawca nie zostanie odprawiony z kwitkiem.
Jak przebiega oddawanie krwi?
Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski i odpoczynek po oddaniu. Trzeba więc zarezerwować sobie około 40-60 minut.
Jak się przygotować do oddania?
Ważnym jest, by idąc oddać krew być po lekkim, niskotłuszczowym posiłku. Zaleca się, by zjeść na dwie godziny przed donacją i wypić dużą ilość płynów. W dniu donacji oraz w dniu poprzedzającym nie wolno spożywać alkoholu, a na pół godziny przed oddaniem nie należy również palić papierosów. Nie zaleca się też spożywania zbyt tłustego posiłku przed donacją, gdyż wynik badania krwi może zdyskwalifikować ją do celów leczniczych.
Jeśli chcecie oddać krew poza Rudą Śląską lub w innym terminie - zbiórki prowadzone są też w okolicznych miastach - więcej informacji o datach i godzinach znajdziecie na grafikach.
Warto odwiedzać też stronę www RCKiK, gdyż planowane wyjazdy ambulansów ulegają czasem zmianie.