Jarska lasagne ze szpinakiem i pieczarkami to propozycja kwietniowego przekładańca.
- Jeżeli lubimy dużo farszu, możemy przygotować więcej składników. Ja dodaję jeszcze paprykę lub plasterki ogórka konserwowego – mówi autorka przepisu
Ciasto makaronowe można przygotować samemu lub użyć gotowych płatów do lasagne. Wówczas należy je przed użyciem ugotować.
Przepis na wygraną Lasagne ze szpinakiem
Składniki na ciasto:
- 2 jajka
- 1 szklanka wody
- 30 dkg mąki pszennej lub razowej
Wyrabiamy ciasto i rozwałkowujemy, żeby płaty miały ok. 2 mm wysokości.
Następnie kroimy je na ok. 10 cm kawałki, odstawiamy i przygotowujemy farsz.
Składniki na farsz:
- 1 opakowanie szpinaku baby (400 - 500 g) lub pół kilo szpinaku, który najpierw należy dokładnie umyć i sparzyć, a następnie pokroić na centymetrowe kawałki
- ¼ szklanki mleka 3,2 %
- ½ kg pieczarek
- 1 duża cebula
- 150 g gęstej śmietanki w kubku 12% lub 18%
- ¼ kostki masła
- 1 duża papryka
- ser żółty
Jeśli lubimy dużo farszu składników możemy przygotować więcej.
Szpinak smażymy na maśle przez ok. 2-3 minuty. Dodajemy ¼ szklanki mleka, wbijamy 2 jajka, przyprawiamy solą i pieprzem, mieszamy.
Cebulę smażymy na maśle, dodajemy pieczarki i jeszcze chwilę smażymy. Przyprawiamy solą i pieprzem. Według uznania można je odrobinę zblendować.
Płaty ciasta gotujemy w osolonej wodzie do miękkości i rozkładamy na dużym talerzu do ostygnięcia. Blachę (40x40) cienko smarujemy masłem i układamy pierwszą warstwę płatów ciasta. Smarujemy je śmietaną. Następnie układamy warstwę przygotowanego szpinaku i kolejną część płatów. Tę warstwę ciasta również smarujemy śmietaną, po czym nakładamy pieczarki, na które znowu kładziemy płaty ciasta i smarujemy śmietaną. Na koniec można ułożyć warstwę z kawałków żółtego sera, dodać paprykę pokrojoną w paski lub plasterki ogórka konserwowego. Przekładańca wstawiamy do piekarnika na ok. 40 min i pieczemy w 180 st.
Hasło maja: kawowy przysmak
Hasłem maja został kawowy przysmak, czyli deser lub ciasto z wykorzystaniem kawy.
– Pozostajemy w temacie kawy po konkursie na nazwę i projekt etykiety nowej oferty wireckiej palarni kawy. To nie tylko aromatyczny napój przygotowywany na wiele sposobów, ale także podstawowy składnik deserów, ciast i ciasteczek - mówi Iwona Małyska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. - Jak zwykle do końca miesiąca czekamy na kulinarne pomysły mieszkańców – dodaje.
Przepisy można wysyłać na adres e-mail: media@ruda-sl.pl lub pocztą na adres Urzędu Miasta z dopiskiem „Rudzkie Smaki”.
Publikacja przepisu w kalendarzu kulinarnym jako główna nagroda w konkursie
Obok głównej nagrody, którą jest publikacja zwycięskiego przepisu w kalendarzu kulinarnym, laureaci poszczególnych miesięcy otrzymują w tej edycji książkę kucharską „Kulinarne nawigacje - wegetariańska kuchnia domowa” autorstwa Agnieszki Jasińskiej.
- Laureat majowej edycji dodatkowo otrzyma opakowanie nowego lokalnego produktu – „Rudej kawki”, która jeszcze w maju znajdzie się w ofercie wireckiej palarni kawy – zachęca do udziału w konkursie Iwona Małyska.