"Mandatów zaufania" coraz więcej. A jak z realizacją?

Ponad 60 "mandatów zaufania" od początku tego sezonu. Ta forma stosowana jest przez miejskich strażników od lat. O co chodzi? Przyłapany podczas kąpieli w miejscu niedozwolonym otrzymuje od mundurowych swego rodzaju pouczenie, które jest jednocześnie darmowym biletem wstępu na kąpielisko MOSiR-u. Wydawać by się mogło, że wysyp mandatów-pouczeń spowodowany jest sprytnym planem pozyskania biletu na basen.

Pogoda dopisuje - baseny pełne ludzi. Nowobytomskie kąpielisko letnie zawsze było oblegane przez młodzież i dorosłych. Choć główna niegdyś atrakcja, budząca zawsze dreszcze emocji - czyli skocznia olimpijska - dawno odeszła w zapomnienie - na "bacholu" atrakcji nie brakuje. Basen pływacki, basen kąpielowy dla niepływających oraz brodzik dla dzieci, zjeżdżalnie, place zabaw, boisko do koszykówki, sztuczna ścianka wspinaczkowa o wysokości 9 metrów, kawiarnia, estrada. Jeśli ktoś lubi rozrywkę nad wodą, na świeżym powietrzu - nudzić się nie będzie.

Bilety i opłaty też nie są w wygórowanych cenach:

  • dzieci do 5 lat bezpłatnie
  • normalny 15,00 zł/dzień
  • ulgowy (dzieci i młodzież szkolna, studenci do 25 r. ż., emeryci 60+ i renciści) 8,00 zł/dzień
  • Rudzka Karta Seniora 60+ 6,00 zł/dzień
  • osoby niepełnosprawne (niepełnosprawność w stopniu znacznym, opiekun osoby niepełnosprawnej) 6,00 zł/dzień
  • grupy zorganizowane: kolonie, półkolonie, itp. - powyżej 15 osób 5,00 zł/dzień/osoba
  • Rudzka Karta Rodzina 3+ 50% zniżki od cen biletów wstępu
  • wypożyczenie leżaka (wyłącznie w strefie leżakowej) 15,00 zł/dzień
  • szafka depozytowa 5,00 zł/dzień
  • bilet popołudniowy (po godzinie 17.00) 8,00 zł/dzień

Bilety zaufania

Okazuje się, że owszem, zostały wydane w sporej liczbie, ale realizacja wygląda mizernie. W tym sezonie z darmowego wejścia na basen za "mandat zaufania" skorzystały... cztery osoby. Młodzież, bo to ona głównie korzysta z nielegalnych, dzikich kąpielisk - najwyraźniej preferuje intymne, bezludne miejsca. I nawet przyłapana na kąpieli w zbiorniku bez dozoru ratownika - niekoniecznie daje się namówić na skorzystanie z miejskiego obiektu.

Pamiętajmy - art. 55 Kodeksu wykroczeń stanowi: kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Rudzcy strażnicy miejscy za pierwszym razem odstępują od karania i wręczają wspomniany "mandat zaufania". W przypadku ponownego złapania - jest już prawdziwy mandat.

„Mandat zaufania” miał swoją pierwszą edycję w 2005 roku po tragicznych wydarzeniach, do jakich doszło w Rudzie Śląskiej – podczas kąpieli w miejscach niedozwolonych utonęło wtedy pięć osób.

Korzystanie ze strzeżonych kąpielisk oraz oczywiście zachowanie rozsądku i ostrożności nad wodą jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Policyjne statystyki są nieubłagane. W całej Polsce życie w wodzie straciło w tym sezonie już 165 osób.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon