Matura w 2021 r.
Egzamin maturalny ma za zadanie sprawdzenie poziomu wiadomości i umiejętności, nabytych podczas nauki w szkole średniej, z zakresu przedmiotów obowiązkowych (języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego) na poziomie podstawowym.
Egzamin maturalny w 2021 r. uznawany jest za zdany w przypadku uzyskania co najmniej 30% z możliwych punktów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej.
Egzamin ten nie jest obowiązkowy dla absolwentów szkół średnich jednak ważną rolą jaką odgrywa jest fakt, że zastępuje on egzaminy wstępne na wyższe uczelnie, które w procesie rekrutacji wykorzystują wyniki z poszczególnych przedmiotów maturalnych, zdawanych zazwyczaj na poziomie rozszerzonym.
Tegoroczne matury zostaną przeprowadzone w terminie 4-20 maja 2021 r. dodatkowym 1-16 czerwca 2021 r. oraz poprawkowym 24 sierpnia 2021 r.
Z kolei wyniki zostaną opublikowane 5 lipca, a dla osób poprawiających – 10 września 2021 r.
-Nie ma żadnych przesłanek i żadnego zagrożenia dla tych terminów egzaminów i dla stacjonarnej formuły egzaminów, takiej jaka została zaplanowana - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Egzamin maturalny w 2021 r.
- zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r.
- przeprowadzany jest wyłącznie w części pisemnej z zastrzeżeniem osób, które w postępowaniu rekrutacyjnym na wyższą uczelnię zagraniczną lub w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej muszą przedstawić wynik z egzaminu ustnego.
Egzamin ósmoklasisty w 2021 r.
- zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r.
- mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie dokładnie taki sam jak w 2019 r. i w 2020r.
- mniejsza liczba zadań otwartych
-Nie będzie żadnych testów na obecność koronawirusa przed egzaminami. Wystarczą obostrzenia sanitarne - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Zarówno Egzamin maturalny jak i egzamin ósmoklasisty w kolejnych dwóch latach będą przeprowadzane według tych samych wymagań egzaminacyjnych, które są w tym roku. W związku z tym, będzie mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych
Matura w 2022 i 2023 r.
Matura w 2022 r. i w 2023 roku, tak jak w tym roku, odbędzie się bez egzaminu ustnego, natomiast będzie obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Część pisemna odbędzie się na poziomie podstawowym, część usta - tylko dla osób, które potrzebują wyniku do rekrutacji na uczelnie za granicą.
Egzaminy ósmoklasisty w 2022 i 2023 r.
Egzaminy ósmoklasisty w 2022 i 2023 r. zostaną przeprowadzone w maju zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2017 roku.
Egzamin będzie przeprowadzony z trzech przedmiotów:
- polski
- matematyka
- język obcy
Nie będzie egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Egzaminu z przedmiotu dodatkowego być może wejdzie w życie dopiero w 2024 roku.
-Dodatkowy przedmiot może wejdzie w 2024 r., ale o tym będziemy decydować później - poinformował minister Przemysław Czarnek.