Dofinansowanie obejmie 30 pracowni i sal warsztatowych w rudzkich placówkach kształcących w zakresie nauki zawodu.
– To będzie milowy krok w zakresie możliwości kształcenia w tych placówkach. Dzięki nowym pracowniom uczniowie będą podnosić swoje kwalifikacje z użyciem najnowszego sprzętu i rozwiązań już teraz z powodzeniem wykorzystywanych w różnych branżach – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.
Pieniądze, w ramach przeznaczonych na transformację Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021-2027, trafią do 5 rudzkich zespołów szkół i Centrum Kształcenia Zawodowego.
Zespół Szkół nr 1
Planuje się tu modernizację i wyposażenie pracowni mechanicznej, samochodowej oraz organizowania i nadzorowania obsługi pojazdów samochodowych, w których prowadzone są zajęcia do nauki zawodu technik pojazdów samochodowych i technik mechanik, a także pracowni stylizacji do nauki zawodu technik stylista.
- Modernizacja wyposażenia pracowni w nowoczesne stanowiska daje możliwość wykształcenia wykwalifikowanych specjalistów wobec wyzwań innowacyjności stawianych w przemyśle nie tylko motoryzacyjnym, ale również w branży mechanicznej – mówi Marcin Posz, dyrektor Zespołu Szkół nr 1.
Zespół Szkół nr 2
Zmodernizowane będą pracownie informatyczna, reklamy i przedmiotów zawodowych, gdzie będą realizowane lekcje z przedmiotu informatyka i informatyczne przedmioty zawodowe do nauki zawodów technik ekonomista, technik hotelarstwa oraz technik reklamy.
Zespół Szkół nr 5 im. Jadwigi Markowej
Unowocześnione będą pracownie architektury krajobrazu, graficzna, grafiki i fotografii oraz fotograficzna do nauki zawodów technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik fotografii i multimediów.
Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Kopernika
Do potrzeb nowoczesnego nauczania dostosowane będą dwie pracownie informatyczne.
Zespół Szkół nr 4
Doposażona będzie pracownia realizacji nagrań.
Centrum Kształcenia Zawodowego
W ramach projektu zmodernizowanych będzie 13 pracowni. Stare urządzenia zostaną zastąpione nowymi, energooszczędnymi, pracującymi na nowoczesnych systemach technologicznych. Swoje kompetencje będą mogli podnosić uczniowie kształcący się na kierunkach technik mechanik, technik mechatronik, technik elektryk, ślusarz, operator obrabiarek skrawających, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik logistyk, technik robót wykończeniowych w budownictwie, magazynier-logistyk, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie czy murarz-tynkarz.
Dzięki pozyskanym już wcześniej środkom unijnym w wysokości ponad 4,2 mln zł blisko 500 uczniów rudzkich szkół zawodowych może uczestniczyć w stażach i kursach zawodowych.
Projekty obejmują także kursy dla nauczycieli. W warsztatach doradztwa zawodowego uczestniczy już około 100 uczniów.
Kolejne projekty dla młodzieży
Ruda Śląska złożyła dwa kolejne projekty o dofinansowanie, które obejmą organizację doradztwa zawodowego, zajęć dydaktyczno–wyrównawczych, zajęć dodatkowych oraz kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, a także doposażenie pracowni naukowych. W sumie chodzi o blisko 7 milionów złotych. Oto one:
- "Młodzi Innowatorzy Rudy Śląskiej" - podniesienie jakości kształcenia w rudzkich liceach ogólnokształcących (LO I, LO III i LO IV).
- "Edukacyjna Rewolucja w Rudzie Śląskiej" - podniesienie jakości kształcenia w 4 szkołach podstawowych (SP 22, SP 24, SP 27 i SP 40).
Jeśli uda się pozyskać te środki - skorzysta na tym blisko 1800 uczniów i ponad 270 nauczycieli.
Może Cię zainteresować:
Szabrowali na ewakuowanych terenach. Dwaj rudzianie zatrzymani
Może Cię zainteresować:
AKUKU w Rudzie Śląskiej potrzebuje waszej pomocy. Woda zalała to wspaniałe miejsce relaksu
Może Cię zainteresować: