Będą nowe mieszkania dla rudzkich rodzin. Jak podaje magistrat - budynek przy ulicy Krasińskiego 6, który został zniszczony przez pożar - przebudowano, zmodernizowano i dzięki temu udało się stworzyć 11 lokali. Są już gotowe na przyjęcie mieszkańców.
- W ramach prac wykonano izolacje przeciwwilgociowe budynku, termomodernizację, w tym ocieplenie ścian i stropów, zmieniono sposób ogrzewania, a budynek został podłączony do sieci miejskiej. Obiekt ma także nowy dach oraz nowe instalacje wodnokanalizacyjne i elektryczne. Ponadto wykonano m.in. remonty piwnic – wymienia prezydent Michał Pierończyk.
Remont kosztował 2,4 miliona złotych, z czego półtora pozyskano z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowy milion z hakiem kosztowało prostowanie budynku. O zwrot tych kosztów miasto wystąpiło do sądu przeciwko Spółce Restrukturyzacji Kopalń.
Siedem kolejnych mieszkań powstanie do końca roku. Są to lokale przy ulicach Janasa 17 i 26, Wolności 18 oraz Bytomskiej 18. Planuje się też modernizację nieużytkowanej oficyny budynku przy ul. Sienkiewicza 13A.
Następne siedem lokali uda się wygospodarować dzięki przebudowie i modernizacji budynku przy Bankowej 36 w Rudzie, a dwa dodatkowe, w ciągu najbliższych dwóch lat - przez adaptację pomieszczeń przy Bankowej 36A.
Jest też szansa na 15 mieszkań w budynku dawnej biblioteki miejskiej w Wirku.
– Mamy już gotową dokumentację projektową na przebudowę budynku byłej biblioteki przy ul. Dąbrowskiego 18 i na początku tego miesiąca złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę. Szacujemy, że koszt tej inwestycji może wynieść ponad 6,2 mln zł. To spora kwota, dlatego szukamy możliwości jej pokrycia ze środków zewnętrznych. Dopiero wtedy będziemy mogli rozmawiać o konkretnym terminie realizacji inwestycji, ale chcemy być już do tego dobrze przygotowani – dodaje prezydent Pierończyk.
Z budynku pozostanie ściana frontowa, dobudowana będzie czwarta kondygnacja, dzięki czemu stworzonych będzie 15 mieszkań komunalnych w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt zakłada, że lokale będą dwupokojowe, z kuchnią lub aneksem kuchennym oraz łazienką. Minimalna powierzchnia mieszkań to 45 m². Mieszkania parterowe będą posiadały ogródki, a każde z mieszkań położonych na 1, 2 lub 3 piętrze – balkon. W pobliżu planowany jest parking na 15 samochodów.
Obecnie w zasobach lokalowych miasta jest 7027 mieszkań. Na swoje cztery kąty czeka w kolejce ponad 900 rodzin.
Może Cię zainteresować:
Na ratunek kochłowickiej wieży ciśnień. W sieci powstała specjalna petycja w tej sprawie
Może Cię zainteresować:
Czterech zatrzymanych rozbojarzy. Mężczyźni skatowali 15-latka za bluzę z logo Ruchu
Może Cię zainteresować: