Można powiedzieć, że to już "przyklepane". Plan stworzenia osiedli mieszkaniowych na terenach po kopalni "Pokój" zyskał akceptację. Przedstawione dziś w Rudzie Śląskiej rekomendacje, to efekt ponadpółrocznych analiz w ramach pilotażowego programu prowadzonego przez Bank Światowy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim.
- Analizy jednoznacznie wskazują, że droga, którą obraliśmy jest właściwa. Jest to potwierdzenie tego, co robimy, mamy bowiem gotowy masterplan dla zagospodarowania terenów po kopalni „Pokój”, który zakłada przeznaczenie tego miejsca m.in. pod budownictwo mieszkaniowe i usługi. Przygotowujemy się też do zmiany studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego – podkreślał Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. – Dane, które właśnie otrzymaliśmy, będą niezwykle cenne także w kontekście ubiegania się o środki zewnętrzne na zagospodarowanie tych terenów.
Ekspertom z Banku Światowego zaprezentowano analizy przeprowadzone z wykorzystaniem ich własnego narzędzia LURA - aplikacji służącej do oceny najlepszego możliwego zagospodarowania gruntu. To przekonało ich, że właśnie budownictwo wielorodzinne powinno dominować w przyszłym zagospodarowaniu terenu po kopalni Pokój.
– Pod uwagę bierze ona szereg kryteriów technicznych, takich jak stabilność terenu, topografia, hydrologia, czy innych aspektów związanych ze środowiskiem – tłumaczy Wolfhart Pohl, ekspert Banku Światowego ds. środowiska. – Wyniki wskazały, że dla dużej części wskazanego terenu bezpiecznie można zrealizować inwestycje mieszkaniowe. Oczywiście jest to tylko wstępna analiza, która powinna później zostać pogłębiona.
Ta sama aplikacja oceniała inny teren pokopalniany - po KWK "Polska-Wirek" oraz terenów w okolicy innych, czynnych jeszcze zakładów górniczych - Ruch Bielszowice oraz Ruch Halemba kopalni Ruda.
Tam wyniki wskazały, że tereny te powinny być wykorzystane pod przemysł lekki z naciskiem na sektor energetyki odnawialnej.
– Czeka nas eksplozja zapotrzebowania właśnie tej branży na nowe tereny, gdzie będą powstawać centra produkcji energii. To ogromna szansa dla Rudy Śląskiej, która dysponuje odpowiednimi do tego lokalizacjami – wskazał Wolfhart Pohl.