Na Mapie (nie)równości szkoły z Rudy Śląskiej. Uczniowie i ich rodzice zgłosili nieprawidłowości

Fundacja Wolność od Religii przygotowała specjalną "mapę (nie)równości w szkole", na której można zgłaszać placówki edukacyjne podejmujące działania o charakterze dyskryminacji, indoktrynacji i łamania wolności sumienia przedstawicieli mniejszości. Wśród nich są także te z Rudy Śląskiej.

Fundacja Wolność od Religii przygotowała "Mapę (nie)równości w szkole"

Fundacja Wolność od Religii na stronie internetowej opublikowała mapę na stronie www.rownoscwszkole.pl, w której można zgłaszać nieprawidłowości w placówkach edukacyjnych związane m.in. z dyskryminacją i łamaniem wolności sumienia.

Fundacja Wolność od Religii podejmuje działania w odpowiedzi na praktyki o charakterze wymuszania jednomyślności światopoglądowej. Szczególnie wrażliwym obszarem jest szkolnictwo, gdzie spotykamy się z szeregiem działań o charakterze dyskryminacji, indoktrynacji i łamania wolności sumienia przedstawicieli mniejszości - czytamy na stronie www.rownoscwszkole.pl

Każdy, kto spotkał się w szkole z przejawami dyskryminacji, nierównego traktowania uczniów ze względu na wyznanie lub też jego brak może to zgłosić na interaktywnej mapie, którą przygotowała fundacja. Wśród zgłoszonych szkół znajdują się także trzy placówki w Rudzie Śląskiej.

Spowiedź w kantorku wuefisty

Wśród wytypowanych szkół znalazła się Szkoła Podstawowa nr 28 im. Wincentego Janasa. W zgłoszeniu zarzuca się placówce organizację mszy, rekolekcji oraz pareligijnych imprez szkolnych np. apeli z okazji dni papieskich.

Najbardziej jednak szokujące są nieprawidłowości związane z organizacją rekolekcji – spowiedź w kantorku wuefisty, przerywanie ciągu lekcji, zmuszanie niezainteresowanych nauczycieli do opieki.

Etyki uczy katecheta

Na liście znajduje się także Szkoła Podstawowa nr 14. Wśród nieprawidłowości możemy przeczytać m.in. o trudnościach w dostępnie do lekcji etyki i dyskryminującym sposobie organizacji tych lekcji – etyki uczy katecheta, lekcje są w bardzo późnych godzinach poprzedzone „okienkiem”.

Przemoc symboliczna i wartość szkoły

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik także znajduje się na mapie (nie) równości. Zgłoszone nieprawidłowości dotyczą umieszczania krzyży w salach i pomieszczeniach szkolnych. Negatywnie odbierane są także wystawy prac z konkursów religijnych, które eksponowane są także na korytarzach placówki. Jak czytamy na stronie, uczniowie śpiewają również pieśń religijną, która jest hymnem szkoły.

Pełna lista dostępna jest na stronie fundacji.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon