Mieszkania socjalne, zanim zostaną oddane do użytku - muszą przejść gruntowny remont. W zależności od stanu lokalu konieczne są wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, naprawa sufitów i tynków, wymiana i rozbudowa instalacji wodno–kanalizacyjnej, montaż urządzeń sanitarnych, zlewozmywaka czy kuchenki elektrycznej oraz wykonanie robót wykończeniowych. Przywróceniem ich do normalności zajmie się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Trwa już procedura wyłonienia wykonawcy pierwszego etapu zadania, obejmującego 10 mieszkań.
Owe 28 mieszkań o charakterze socjalnym przeznaczone będzie w pierwszym etapie do tymczasowego zakwaterowania obywateli Ukrainy.
- Wszyscy mamy nadzieję, że rosyjska agresja na Ukrainę jak najszybciej się zakończy, a zanim to nastąpi cały czas będziemy pomagać naszym sąsiadom uciekającym przed wojną – mówi prezydent Michał Pierończyk. – W tym przypadku nie musimy zabezpieczać wkładu własnego, przyznane nam dofinansowanie ma w całości pokryć koszty projektu.
Kiedy lokale nie będą już potrzebne obywatelom Ukrainy - zostaną wciągnięte na listę dostępnych do najmu lokali socjalnych.
Koszt renowacji i remontów wyniesie 5 milionów złotych i w całości pokryje go funduszy Unii Europejskiej z puli na zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla obywateli Ukrainy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
W ciągu roku od rozpoczęcia wojny za naszą wschodnią granicą - Ruda Śląska przyjęła kilka tysięcy uchodźców z Ukrainy. Do ich dyspozycji oddano 9 punktów zakwaterowania, 6 tymczasowych lokali mieszkalnych i 5 komunalnych - dla tych z Ukraińców, którzy swoją przyszłość wiążą z Rudą Śląską.