Noc Perseidów na Burlochu. MOSiR zaprasza do wspólnej obserwacji nieba

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej zaprasza do wspólnego oglądania deszczu Perseidów. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek, 12 sierpnia o godz. 21.00. Jeśli chcecie razem spojrzeć w niebo - Burloch Arena czeka na was.

Perseidy na burlochu
- Zjawisko, o którym mowa, nazywamy Nocą Spadających Gwiazd lub Nocą Perseidów. To jedne z najbardziej regularnie pojawiających się rojów meteorów. Pojawiają się na niebie każdego roku w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia. Maksimum roju Perseidów przypada w nocy z dnia 12 na 13 sierpnia - zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie pn. "Noc Perseidów 2024 z MOSiR Ruda Śląska" rozpocznie się w poniedziałek 12 sierpnia o godz. 21 na boisku do rugby - Burloch Arena przy ul. Bytomskiej 15.

- Zabierzcie ze sobą coś, na czym można usiąść lub się położyć. Może to być koc, leżak, śpiwór - coś, co sprawi, że będzie można komfortowo obserwować nocne niebo. Warto też ciepło się ubrać, bo sierpniowe noce bywają chłodne i wilgotne - dodają przedstawiciele Burlocha.

Podczas Nocy Perseidów teren Burloch Areny będzie wygaszony, warto więc wyposażyć się w latarkę lub czołówkę. Oczywiście może być też latarka w telefonie, ale ten przyda się do wspólnych zdjęć. Organizatorzy wspólnej obserwacji nieba wspominają też o zaopatrzeniu się w przekąski i napoje. Kto nie chce nosić - na miejscu będzie czynny foodtruck.

Podczas pokazu o gwiazdach opowie pracownik Planetarium Śląskiego - astrofizyk Grzegorz Przybyła. Dostępne będą też dwa teleskopy. Organizator zastrzega, że wydarzenie będzie zależne od warunków pogodowych. Wstępne prognozy mówią o zachmurzeniu co najwyżej małym. Ale to tylko prognozy.

Noc Perseidów przed Planetarium Śląskim

W poniedziałkowy wieczór 12 sierpnia również Planetarium Śląskie zaprasza wszystkich miłośników nocnego nieba na wspólne podziwianie Perseidów.

- Perseidy, zwane także „Łzami Świętego Wawrzyńca” to jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów. Jego największa aktywność przypada na pierwszą połowę sierpnia. Przy odrobinie szczęścia można wówczas w ciągu godziny zobaczyć na niebie nawet sto świetlistych smug. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, która przecina orbitę Ziemi co 133 lata. Drobiny kosmicznej materii wpadają w ziemską atmosferę i jonizują przez co często nazwane są "spadającymi gwiazdami" - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Tradycyjnie wspólne obserwacje Perseidów odbędą się na placu przed Planetarium Śląskim, w pobliżu pomnika Mikołaja Kopernika. Wspólnym obserwacjom nieba towarzyszyć będzie komentarz astronoma i wicedyrektora Planetarium Śląskiego, Damiana Jabłeki. W przerwach wędrówek po nocnym niebie występować będzie zespół "Albo i Nie". Tu również obserwacje Perseidów możliwe będą tylko przy bezchmurnym niebie.

Mops ruda slaska

Może Cię zainteresować:

Bon energetyczny z MOPS-u. Można dostać nawet 1200 złotych

Autor: Jacek Skorek

30/07/2024

Kontroler ztm

Może Cię zainteresować:

ZTM szuka pracowników - jest robota dla informatorów terenowych i "kanarów"

Autor: Jacek Skorek

30/07/2024

Pies ruda slaska

Może Cię zainteresować:

Policjanci szukają właściciela odnalezionego w Rudzie Śląskiej psa

Autor: Jacek Skorek

07/08/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon