Historia Rudy Śląskiej pokazana w oparciu o pojęcia ekonomiczne - to założenie powstającej w muzeum miejskim wystawy stałej pod hasłem „Czas to pieniądz”. Właśnie wyłoniony został wykonawca ekspozycji, która jeszcze w tym roku dostępna będzie dla zwiedzających. Wirtualnymi przewodnikami po pełnej interaktywnych elementów i historycznych eksponatów wystawie będą Karol Godula oraz Joanna Gryzik.
Godula i Gryzik to ważne postaci dla Rudy Śląskiej. On jako przedsiębiorca znacznie przyczynił się do rozwoju gospodarczego miasta i regionu. Fortuna, jaką zgromadził była jedną z największych w dziejach Górnego Śląska. W dniu śmierci Karola Goduli jego majątek szacowano na 2 miliony talarów. Na majątek składało się: 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego, 3 huty cynku, 28 kuksów w hucie „Karol”, do tego dochodziły tereny: Orzegów, Szombierki, Bujaków, Bobrek, Paniowy. Dla porównania średnia pensja nauczycielki (bardzo dobrze płatna) rocznie wynosiła około 300 talarów.
Całą spuściznę po Karolu Goduli odziedziczyła jego wychowanica - Joanna Gryzik.
Powstająca wystawa będzie nie tylko ciekawym i oryginalnym punktem na kulturalnej mapie miasta, ale przede wszystkim ukoronowaniem dokonań Karola Goduli i Joanny Gryzik, ważnych i zasłużonych postaci w historii naszego regionu – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
Historia Rudy Śląskiej przez pryzmat rewolucji przemysłowej
Na wystawie znajdą się zarówno elementy interaktywne, jak i eksponaty historyczne. W ramach ekspozycji w ośmiu salach tematycznych na dwóch kondygnacjach zostanie przedstawiona historia terenów obecnej Rudy Śląskiej przez pryzmat rewolucji przemysłowej i dynamiczny rozwój gospodarki kapitalistycznej.
Przygotowywana ekspozycja skierowana będzie do szerokiego grona odbiorców - zarówno do gości indywidualnych, rodzin z dziećmi, jak i zorganizowanych grup szkolnych, a nawet przedszkolnych. Wiele z treści zostanie przekazanych zgodnie z zasadą „uczyć – bawiąc”. Będzie to możliwe dzięki ciekawej formie przekazu i elementom interaktywnym, w tym przystępnym grom ekonomicznym – zapowiada wiceprezydent ds. społecznych Anna Krzysteczko.
Ekspozycja będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach w ośmiu tematycznych salach. - Wirtualnymi przewodnikami po ekspozycji i zarazem po świecie ekonomii będą dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun postacie: Karol Godula, który świadczy swoim życiem o tym, że poprzez wykształcenie, pracowitość, inwencję i konsekwencję człowiek potrafi prawie z niczego stworzyć imperium przemysłowe na skalę europejską oraz Joanna Gryzik, późniejsza hrabina Schaffgotsch, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek – tłumaczy Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej.
Czym nas zaskoczy wystawa?
W pierwszej części zwiedzający przeniesie się w miejscu i czasie do początków ekonomii, zobaczy jak rodził się handel, choć jeszcze nie w formie jaką dziś znamy. Następnie odkryje, że już w średniowieczu na terenie Rudy istniały zalążki późniejszego przemysłu – w postaci kuźnic wykorzystujących znajdujące się tu złoża metali. Zobaczy też, jak zmieniał się Górny Śląsk pod wpływem odkrycia węgla kamiennego, aż do rewolucji przemysłowej i jak wraz z tym ewoluowała ekonomia. Przed przejściem do współczesności zwiedzający poznają jeszcze Polską Rzeczpospolitą Ludową – szczególnie z perspektywy wszelkich absurdów ekonomicznych wywracających zasady wolnorynkowe. Dla kompletności narracji i zrozumienia wszystkich czynników kształtujących gospodarkę ukazane zostaną konflikty zbrojne na terenie Górnego Śląska. Ponadto w ramach wystawy zostanie wydzielona strefa prezentująca życie rodzinne, aktywność społeczną i polityczną oraz rolę religii w życiu mieszkańców Rudy przełomu XIX i XX w. Goście zakończą zwiedzanie w sali wystawy czasowej, dotyczącej przyszłości Rudy Śląskiej, inspirującej do poszukiwania drogi rozwoju dla miasta.Ponadto każda z sal wzbogacona będzie elementami scenografii, które przenoszą zwiedzających w inny świat i pobudzają wyobraźnię.
- W ubiegłym roku zakończyła się gruntowna modernizacja naszego muzeum, która kosztowała ponad 9 mln zł. Dzięki niej placówka zyskała zupełnie nowy charakter, a wystawa "Czas to pieniądz" z pewnością będzie ciekawą, nową odsłoną naszej historii - komentuje prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic