Wszystko oczywiście na miarę możliwości walki z ciągle padającym w ostatnich dniach białym... puchem. Widać jednak, że służby pracują i próbują udrożnić główne ciągi chodników i podejścia do przejść dla pieszych. To w wielu przypadkach zadanie spółdzielni i wspólnot, jednak już przy głównych drogach sprawy w swoje ręce bierze konsorcjum firm PreZero Service Południe Sp. z o.o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej oraz Saferoad Grawil Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej.
Przedwczoraj i wczoraj, gdy mocno sypało, od godz. 18.00 - 12 grudnia - w różnych odstępach czasu - na drogach I i II kolejności zimowego utrzymania pracowało 12 samochodów. Dodatkowo 9 samochodów na drogach III kolejności zimowego utrzymania.
Akcja zima na drogach Rudy Śląskiej
Akcja zimowa na drogach I i II kolejności została ogłoszona od dnia 17.11.2022 r., od godz. 18.00 i prowadzona jest w następujący sposób:
- prowadzenie czynnej akcji zimowej,
- prowadzenie całodobowego pogotowia.
Dla potrzeb Miasta zapewniono sprzęt do zimowego utrzymania dróg:
- Pługo-piaskarko-solarki - 10 szt.
- Pługo-piaskarki – 6 szt.
- Samochody ciężarowe lub specjalne, lub ciągniki wyposażone w pługi – 3 szt.
- Pojazd wyposażony w pług - 2 szt.
Jak informuje magistrat - faktyczna ilość sprzętu pracującego na drogach jest uzależniona od warunków pogodowych (ilości opadów, temperatur) oraz warunków panujących na drogach.
Zimowe utrzymanie dróg podzielone jest na cztery kolejności zimowego utrzymania, w zależności od kategorii drogi.
- I kolejność zimowego utrzymania obejmuje wszystkie drogi, po których odbywa się komunikacja zbiorowa (drogi wojewódzkie, powiatowe, gminne),
- II kolejność zimowego utrzymania obejmuje pozostałe drogi powiatowe i wytypowane drogi gminne mające duże znaczenie w układzie komunikacyjnym miasta,
- III kolejność zimowego utrzymania obejmuje drogi gminne mające mniejsze znaczenie w układzie komunikacyjnym miasta (m.in. drogi osiedlowe),
- IV kolejność obejmuje drogi gminne, wewnętrzne na których występuje nieliczna zabudowa, drogi gruntowe. Drogi w tej kategorii są utrzymywane interwencyjnie, w ograniczonym zakresie, w przypadku wystąpienia obfitych opadów śniegu.
- Podział dróg na kolejności utrzymania wskazuje w szczególności na to, które drogi są odśnieżane jako pierwsze. Zatem aby zapewnić przejezdność głównych szlaków komunikacyjnych drogi ujęte w I kolejności są odśnieżane najpierw, a potem drogi ujęte w II kolejności i kolejnych - informuje Adam Nowak z Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. - Czas przystąpienia do czynnej akcji zimowej w przypadku I kolejności wynosi do 15 min., w przypadku II kolejności do 30 min. od pierwszych sygnałów atmosferycznych wskazujących na konieczność przystąpienia do odśnieżania/posypywania.
Łączna długość dróg utrzymywanych w I i II kolejności wynosi 172 km, natomiast w III i IV kolejności wynosi 127 km.
- Miasto odpowiada za utrzymanie dróg publicznych - wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych. Interwencyjnie Miasto utrzymuje również drogi wewnętrzne będące własnością gminy. Natomiast utrzymanie dróg, które stanowią własność spółdzielni, osób prywatnych oraz innych zarządców nieruchomości leży po stronie ich właścicieli i zarządców - dodaje Nowak.
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych bezpośrednio wzdłuż granicy nieruchomości. Zatem zgodnie z powyższym właściciele nieruchomości są zobowiązani również do odśnieżania i posypywania dróg dla pieszych przed posesją. Natomiast za odśnieżanie dróg dla pieszych na terenie osiedli mieszkaniowych odpowiadają zarządcy i właściciele nieruchomości.
- Mamy sporo zgłoszeń o nieodśnieżonych i nieposypanych chodnikach i tam interweniujemy. Ale są też sprawy nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym lub niezamieszkałych, gdzie nie ma od kogo wymagać utrzymania czystości. W niektórych przypadkach interwencyjne odśnieżanie może przeprowadzić miasto, ale nie zawsze - mówi Marek Partuś, komendant rudzkiej Straży Miejskiej. - Za nieuprzątnięcie błota i śniegu z chodnika wzdłuż nieruchomości wzdłuż dróg publicznych grozi mandat karny w wysokości 100 złotych. Z kolei w przypadku parkingów, chodników osiedlowych i dróg wewnętrznych - od 20 do 500 złotych.
W postępowaniu sądowym - Kodeks Wykroczeń, za nieodśnieżenie chodnika i nieskucie z niego lodu, przewiduje dla właściciela posesji karę nagany lub grzywny do 1500 złotych! Taka sama kara grozi na nieusunięcie sopli na elewacji, parapetach, balkonach czy rynnach.