Od soboty, 17 października, obowiązują zmiany w podróżowaniu komunikacją miejską

Osoby korzystające z autobusów i tramwajów muszą po raz kolejny uzbroić się w cierpliwość i przygotować na utrudnienia, bowiem dziś wprowadzony został zaostrzony limit dotyczący liczby miejsc w pojazdach komunikacji miejskiej. Z przejazdu skorzystać może tylu pasażerów, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc.

Tramwajwewnatrz

To nie jedyne zmiany, które wprowadzono w związku z wejściem całej Polski do żółtej strefy, a Rudy Śląskiej – do czerwonej. Do odwołania zawieszono sprzedaż biletów przez kierujących pojazdami. Można je nabyć w automatach biletowych, przez internet (Portal Klienta), w Punktach Obsługi Klienta i Punktach Obsługi Pasażera, w sklepach Ruch i Kolporter oraz przez aplikacje mobilne: SkyCash, mPay, moBilet, jakdojade.

Godziny dla seniorów?

Jak informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego, od 19 października, z uwagi zmiany zasad obsługi w sklepach, aptekach, drogeriach i placówkach pocztowych, ZTM wprowadzi godziny dla seniorów. Będą one obowiązywały w każdy dzień otwarcia POP od 10:00 do 12:00. Pasażerów poniżej 60. roku życia zapraszamy w pozostałych godzinach.

Czynne również Punkty Obsługi Klienta. To tam, w razie potrzeby, pasażer może ubiegać się o zwrot aktywnego biletu. Z kolei skargi i reklamacje można zgłaszać za pośrednictwem Portalu Klienta w trybie reklamacyjnym lub mailowo (pisząc na adres kancelaria@metropoliaztm.pl). Jeżeli ktoś musi odebrać kartę ŚKUP, może to zrobić w ok. 40 działających obecnie Punktach Obsługi Klienta. Możną ją także zamówić pod wskazany adres.

Nowe limity od 17 października

Od 17 października w pojazdach komunikacji miejskiej obowiązuje nowy limit osób. Możliwe jest zajęcie 30 proc. wszystkich miejsc, jednakże połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Przypominamy też o obowiązku zakrywania ust i nosa.

A co z przepełnionymi pojazdami?

Zarząd Transportu Metropolitalnego wskazuje, że w przypadku, gdy obserwujemy, że autobusy, tramwaje lub trolejbusy są przepełnione, fakt ten można zgłosić mailowo, przesyłając wiadomość na adres kancelaria@metropoliaztm.pl. Warto podać na których liniach i w jakich godzinach zapełnienie pojazdów komunikacji miejskiej przekracza wartość 30 procent. W odpowiedzi na te zgłoszenia, w miarę możliwości, oferta transportowa będzie zwiększana. Co więcej, w przypadku połączeń o najniższej frekwencji - będzie natomiast rozpatrywana możliwość wprowadzenia ograniczeń. Oznacza to, że rozkłady jazdy mogą zmieniać się dynamicznie. Aby uniknąć rozczarowania i utrudnień warto regularnie sprawdzać rozkłady oraz informacje publikowane w kanałach społecznościowych ZTM.

Wydłużenie ważności dokumentów uprawniających do ulg

Mając na uwadze licznymi ograniczeniami utrudnienia, z którymi borykają się pasażerowie, wydłużono ważność niektórych dokumentów, uprawniających do przejazdów bezpłatnych lub ulgowych. Chodzi o:

  • legitymacje studenckie, które zachowują ważność w czasie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni oraz 60 dni po jego zakończeniu, orzeczenia o niepełnosprawności,
  • orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony, zachowują ważność do upływu 60. dnia po zakończeniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, chyba że wydano nowe orzeczenie, a także orzeczenia o niezdolności do pracy oraz o niezdolności do samodzielnej egzystencji, książeczki inwalidy wojennego (wojskowego),
  • legitymacje osoby represjonowanej,
  • legitymacje emeryta - rencisty, których ważność upływa w okresie trwania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego lub w okresie 30 dni po ich zakończeniu, zachowują ważność przez okres 3 miesięcy od upływu terminu ważności, w przypadku złożenia wniosku o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres, przed upływem ważności aktualnego dokumentu.

Koronawirusowy alfabet w ZTM

W związku z pandemią koronawirusa, ZTM wprowadza także szereg działań mających na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się COVID-19. Wśród nich ważne jest mycie pojazdów przeprowadzane przez operatorów ze szczególną dokładnością oraz wzmożona kontrola czystości pojazdów. Wszystkie drzwi będą otwierały się automatycznie. Przewidziano także czyszczenie automatów biletowych. Wprowadzone zostanie również dodatkowe wietrzenie pojazdów (zwłaszcza na przystankach początkowych i końcowych), a przystanki „na żądanie” będą obsługiwane regularnie.

Dodatkowo, analizowana będzie frekwencja pasażerów na poszczególnych liniach. W związku z powyższym szykują się też zmiany w liczbie połączeń na liniach autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Co więcej, na wybranych siedzeniach pojawią się wywieszki wskazujące na to, które miejsca siedzące są dostępne, a przy drzwiach pojazdów pojawią się plakaty informujące, ile osób może jednocześnie przebywać w danym pojeździe. ZTM podaje także, że nastąpi całkowite wyłączenie mechanicznych układów wentylacji, ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji, pobierających powietrze w obiegu zamkniętym.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon