W czwartek, 8 października, ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu doby liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o 4 280 osób. Najwięcej zakażonych odnotowano w woj. mazowieckim (598), małopolskim (548), wielkopolskim (505) i śląskim (375). Wczoraj liczba nowych przypadków wynosiła 3003, a we wtorek, 6 października, - 2236. Jak wskazują statystyki, przyrost zakażeń jest znaczny.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenia żółtych i czerwonych stref w kolejnych powiatach. Wiadomo już, że w sobotę, 10 października, w żółtych i czerwonych strefach wraca obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach otwartych.
Premier zwrócił uwagę na to, że co trzy dni będzie dochodziło do podwojenia liczby przypadków. Zaznaczył, że dotarła do nas druga fala koronawirusa. Od 10 października strefa żółta zostaje rozszerzona na cały kraj. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że już dziś 100 powiatów powinno znaleźć się w żółtej strefie.
– Zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie, które komunikacyjnie jest bardziej jasne dla Polaków – mówił. Dodał też, że dziś słowami-kluczami są: spokój, odpowiedzialność i zmniejszenie ryzyka emisji koronawirusa.
Jakie zasady obowiązują w żółtej strefie?
To nie koniec zmian. W imprezach rodzinnych będzie uczestniczyć maksymalnie 75 osób. Z kolei w restauracjach może przebywać 1 osoba na 4 m kw. Nowe obostrzenia dotkną też kina i inne wydarzenia kulturalne, ponieważ w imprezach będzie mogło uczestniczyć jedynie 25 procent maksymalnego obłożenia.
Obowiązujące zasady:
- zakazane jest prowadzenie przez przedsiębiorców nie tylko działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych zamkniętych przestrzeniach;
- w przypadku zwolnienia z obowiązku zakrywania ust i nosa z powodów związanych ze zdrowiem będzie wymagane przedstawienie, na żądanie policji lub staży gminnej, zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;
- odległość między organizowanymi zgromadzeniami nie będzie mogła być mniejsza niż 100 m;
- w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły działać między godz. 6:00 a 22:00 z wyjątkiem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu;
- na obszarze czerwonym i żółtym będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej niezależnie od odległości 1,5 m między osobami;
- nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży
- w przypadku hospicjów i oddziałów opieki paliatywnej wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie wymagany, gdy stan zdrowia pacjenta będzie wskazywał na pilne przyjęcie go do hospicjum lub oddziału.
Co więcej, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, powiększono bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Aby móc zrealizować ten plan, ministerstwo utworzy 16 szpitali koordynacyjnych – po 1 w każdym województwie.
- Szpitale trzeciego poziomu zostaną przekształcone w szpitale koordynacyjne. Dzięki temu liczba łózek zwiększy się o blisko 4 tys. miejsc – podał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Rolę wspomnianych placówek będą pełniły główne szpitale w danym województwie ukierunkowane na opiekę nad pacjentem z COVID-19. W naszym województwie będzie to Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach.
fot. FB Premier Mateusz Morawiecki