1062 głosy - czyli 50 procent. Ale w tym przypadku połowa oznaczała zdeklasowanie pozostałych konkurentów. I to poważne. Drugie miejsce i 434 głosy (20 proc.) zdobył Rynek w Cieszynie, kolejne:
- Przystań kajakowa w Tychach: 323 głosy (15 proc.)
- Tychy Osiedle A: 189 głosów (9 proc.)
- Pałac Dietla w Sosnowcu: 137 głosów (6 proc.)
W drugim już plebiscycie ogłoszonym przez Instytucję Filmową Silesia Film oraz Silesia Film Commission wzięło udział aż 50 obiektów i lokacji z 24 miejscowości województwa śląskiego. Do ścisłego finału, pod odsianiu przez komisję konkursową - trafiło wymienionych pięć.
Selekcji dokonali fachowcy z branży filmowej:
- Joanna Macha – scenografka (m.in. „Córki dancingu”, „Pokot”, „Podatek od miłości”, „Jack Strong”, „Drogówka”, „Wenecja”)
- Michał Śliwkiewicz – kierownik produkcji ds. lokacji („Zimna wojna”, „Ja teraz kłamię”, „Wspomnienie lata”)
- Anna Szrama – zastępca dyrektora IF Silesia Film
- Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission
Wielki Piec w Nowym Bytomiu zbudowano w 1968 roku. Ważył 1780 ton. Operację jego przesuwania na obecne miejsce uwieczniła Polska Kronika Filmowa z 1968 roku. Wtedy to zadebiutował na ekranie. Od lat wygaszony, od 2012 roku znajduje się w rejestrze zabytków, a od 2020 roku na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.
Zwycięzca Plebiscytu otrzymał tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021, a Silesia Film przygotuje spot promujący zwycięską lokację. Będzie on wyświetlany przed seansami filmowymi w kinach Kosmos i Światowid w Katowicach.