We wtorek, 22 grudnia, Tauron poinformował, że to kończy współpracę z Polską Grupą Górniczą S.A. Oznacza to koniec zaopatrywania trzech spółek grupy: Tauron Wytwarzanie S.A., Tauron Ciepło Sp. z o. o. i Nowe JWORZNO Grupa Tauron sp. z o. o. w cenny surowiec. W odpowiedzi spółka oświadczyła, że nie uznaje wypowiedzenia umowy, którą podpisano 18 stycznia 2018 roku. To pierwszy duży odbiorca węgla, który zdecydował się na zerwanie umowy. Co się stało?
Do tej pory relacje układały się poprawnie. W 2019 roku spółka energetyczna kupiła od PGG 2,52 mln ton węgla, co stanowiło 38 proc. tego paliwa zakupionego ogółem przez Tauron.
Tauron Polska Energia S.A. („Emitent”) informuje, że 22 grudnia 2020 r. Emitent doręczył spółce Polska Grupa Górnicza S.A. („PGG”) oświadczenie o wypowiedzeniu umowy sprzedaży węgla zawartej 18 stycznia 2018 r. przez Emitenta jako kupującego oraz PGG jako sprzedawcę („Umowa”) – czytamy w oświadczeniu TAURON Polska Energia S.A.
Dlaczego została podjęta taka decyzja? Jak czytamy w oświadczeniu Taurona:
Emitent zwraca uwagę, że warunki gospodarcze, które mają bezpośredni wpływ na działalność Emitenta uległy istotnej zmianie. Emitent odnotował nadmierne trudności w bieżących odbiorach węgla wskutek ograniczonej produkcji i sprzedaży energii elektrycznej wynikającej z sytuacji rynkowej i pogodowej.
Odpowiedź PGG była błyskawiczna.
Wykonanie kontraktu przez Tauron Polska Energia S.A. w 2020 roku do dnia dzisiejszego wyniosło niespełna 32 proc. zamówionej ilości węgla. Umowa wieloletnia miała za zadanie chronić obie strony przed wahaniami cen CIF ARA i w ten sposób równomiernie rozkładać ryzyko na obie strony kontraktu – czytamy w oświadczeniu wydanym przez PGG.
Przedstawiciele spółki tłumaczą też, że w pierwszym okresie obowiązywania umowy ceny PGG S.A. były niższe od cen CIF ARA i Tauron Polska Energia S.A. kontrakt wykonywał.
Kiedy indeks CIF ARA uległ obniżeniu, Tauron Polska Energia S.A. wystąpił z żądaniem zmiany ceny i faktycznie zmniejszył odbiory węgla, przenosząc całe ryzyko kontraktu na PGG S.A – czytamy w oświadczeniu PGG.
Tauron postanowił zerwać umowę z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia, a ten kończy się 30 czerwca przyszłego roku. Jednakże spółka górnicza ogłosiła, że oczekuje respektowania zapisów umowy i zachowania 2-letniego okresu wypowiedzenia.
Przedstawiciele spółki energetycznej podkreślają też, że pomimo wypowiedzenia umowy, spółka Tauron wyraża intencję kontunuowania długoterminowej współpracy z PGG na wspólnie określonych, nowych warunkach, dostosowanych do bieżących warunków rynkowych kontraktacji węgla.
fot. pixabay.com