Jedne pojemniki na odpady zniknęły, drugie nie wszędzie jeszcze się pojawiły. Pojawiły się za to głosy zbulwersowanych mieszkańców.
- Jestem mieszkańcem Rudy Śląskiej i chciałbym zwrócić Państwa uwagę na poważny i coraz bardziej dramatyczny problem sanitarny w naszym mieście. W ostatnim czasie zauważyłem brak odpowiedniej obsługi odpadów w naszej okolicy. Ten stan rzeczy skutkuje tym, że wielu mieszkańców pozostawia worki z odpadami przed swoimi domami lub bezpośrednio na ulicy. Sytuacja ta nie tylko niszczy estetykę naszego miasta, ale również stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego - napisał do nas Czytelnik.
I dodał, że w ciągu ostatniego tygodnia sytuacja stała się szczególnie dramatyczna, gdyż ilość gromadzących się śmieci znacznie wzrosła.
- Z uwagi na obecną wysoką temperaturę na zewnątrz, gromadzące się śmieci szybko się psują, co przyczynia się do szybkiego rozwoju bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów. To z kolei może prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób i stwarzać poważne zagrożenie epidemiologiczne dla mieszkańców - alarmuje nasz Czytelnik.
Sytuację opisują też mieszkańcy Halemby i Goduli. Zresztą nie tylko tam rzeczywistość rozminęła się z obietnicami.
- Tak ciężko, było im ustalić pomiędzy dwoma firmami sztywne terminy? Zamiast wszędzie najpierw kosze rozwiezie PreZero a następnie Remondis zabierze swoje. To w większości przypadków jest odwrotnie.
- Ulica Grodzka - pusto, żadnego kubła. Tylko plastik i makulatura.
- Na Energetyków to samo. Jak otwarłam śmietnik, myślałam że się przewrócę. Za chwilę te hasie wyjdą na zewnątrz same. Więc nie będzie nic dziwnego, jak dziki i szczury za chwilę będą stałymi bywalcami osiedli.
- Na Międzyblokowej to samo. Dzisiaj przy Międzyblokowej 18 postawili dwa śmietniki, ale pod 20-tką nadal nie ma i śmieci po pas się uzbierało. Wstyd.
- Najgorsze jest to, kto to będzie sprzątał ten bałagan? Firma, która wygrała przetarg, podstawi swoje kontenery. Będą mieli robotę, za którą nikt im nie zapłaci. Powinni dostać premię.
- Brak odpowiedniej obsługi odpadów przyciąga dzikie zwierzęta, które roznoszą odpady, przyczyniając się do jeszcze większego zanieczyszczenia środowiska. Zauważyłem również wzrost liczby szczurów na ulicach, co zdecydowanie stanowi dodatkowe zagrożenie zdrowotne.
- Problem ten stanowi również zagrożenie dla naszych zwierząt domowych. Wiele z nich, zwabionych zapachem, zjada resztki jedzenia ze zbieranych śmieci, co może prowadzić do zatrucia i poważnych problemów zdrowotnych.
To tylko część głosów oburzonych sytuacją mieszkańców. Co na to miasto? Na okoliczność Dni Rudy Śląskiej udało się nam zapytać bezpośrednio prezydenta Michała Pierończyka.
- Sytuacja jest przejściowa i docelowo pojemników będzie więcej niż było. Jednakże wszelkie problemy i braki prosimy zgłaszać do Wydziału Gospodarki Odpadami. Wiemy, że są miejsca, gdzie nowe pojemniki jeszcze nie dotarły, ale prosimy o cierpliwość oraz informowanie o potrzebach - mówi prezydent miasta, Michał Pierończyk.
W założeniu - najważniejszym wyzwaniem związanym z wyborem nowej firmy, która zajmować się będzie odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych z terenu Rudy Śląskiej, było przeprowadzenie płynnej wymiany pojemników na odbierane odpady.
- Zmiana firmy odbierającej odpady to skomplikowana logistycznie operacja, jej częścią jest m.in. wymiana pojemników, którą trzeba przeprowadzić w taki sposób, aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli jej skutki. Wykonawca zapewnił nas, że dołoży ku temu wszelkich starań – podkreślał wiceprezydent Jacek Morek.
Jeśli kubły do was jeszcze nie dotarły - szczegółowy plan ich wymiany znajduje się na stronie internetowej Pre Zero w TYM LINKU, w zakładce PreZero Service Południe.
Interwencje można zgłaszać do Wydziału Gospodarki Odpadami - numery telefonów: 32 244 90 00 do 10, wew. 3090, 3091, 3100, 3101, 3144.
Mieszkańcy mogą też każdą ilość odpadów – za wyjątkiem zmieszanych – pozostawić w Gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Noworudzkiej 8. Tam także można odbierać worki na odpady segregowane, w tym bio. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00, w soboty od 10.00 do 14.00.