Założeniem uchwalonego w grudniu ubiegłego roku programu osłonowego było udzielenie w okresie od 1 lutego do 31 grudnia 2021 r. pomocy finansowej w wysokości 30 procent opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - czyli 9 zł. Z programu miały korzystać osoby samotnie gospodarujące z dochodem nieprzekraczającym 200 procent kryterium określonego w ustawie o pomocy społecznej (1402 zł) oraz rodziny z dochodem nieprzekraczającym 150 procent tego kryterium (792 zł na osobę w rodzinie).
- Program osłonowy miał złagodzić osobom z niskimi dochodami skutki podwyżki opłaty, która w obecnej sytuacji na rynku odpadów była nieunikniona – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent miasta. – Wojewoda uznał, że uchwalenie programu naruszyło obowiązujące prawo. Nie zgadzamy się z taką interpretacją, dlatego skorzystamy z możliwości zaskarżenia rozstrzygnięcia do sądu administracyjnego.
Zdaniem nadzoru prawnego Wojewody Śląskiego obowiązujące w Polsce przepisy prawa nie pozwalają na przyznanie mieszkańcom określonych w programie osłonowym uprawnień. Podwyżka więc została, a pomoc zniknęła.