Stopa bezrobocia w Rudzie Śląskiej
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło dane z grudnia 2021, dotyczące bezrobocia w Polsce. Stopa rejestrowanego bezrobocia w kraju wyniosła 5,4 proc. Najlepszy wynik - 3,0 proc. - osiągnięto w województwie wielkopolskim. Nie jest to duże zaskoczenie, bowiem Wielkopolska od lat przoduje w tych zestawieniach. Drugie miejsce zajęło województwo śląskie - odsetek zarejestrowanych bezrobotnych w naszym regionie wyniósł 4,2 proc.
Jak wygląda sytuacja w samej Rudzie Śląskiej? Stopa bezrobocia w mieście wyniosła 2,6 proc. - to jeden z najlepszych wyników w kraju! Lepsze wyniki osiągnęło jedynie 21 powiatów oraz miast na prawach powiatu. Pierwsze miejsce zajął powiat kępiński w województwie wielkopolskim, gdzie odsetek bezrobotnych wyniósł 1,6 proc. Na samym końcu listy znalazł się powiat szydłowski w województwie mazowieckim, z wynikiem 22,3 proc.
Najbardziej poszukiwane zawody w Rudzie Śląskiej
Rynek pracy w Rudzie Śląskiej jest zróżnicowany, a prognozy na bieżący rok wskazują, że w regionie nie występują zawody nadwyżkowe. Znalezienie pracy w Rudzie Śląskiej nie powinno więc stanowić dużego problemu. Istnieją jednak zawody deficytowe - warto się z nimi zapoznać. Dzięki temu można wybrać odpowiednią ścieżkę kształcenia, która pozwoli szybko znaleźć zatrudnienie. Dla kogo w naszym mieście na pewno znajdzie się praca? Ruda Śląska to miasto, w którym zatrudnienie znajdą zarówno osoby o wysokich, jak i niskich kwalifikacjach. W regionie brakuje przede wszystkim pielęgniarek i położnych. Potrzebni są również lekarze, szczególnie poszukują ich prywatne placówki medyczne.
Zauważalne jest starzenie się kadry nauczycielskiej, dlatego młode osoby po odpowiednich studiach nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy w lokalnych szkołach.
Na terenie miasta działa Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny, co oznacza duży popyt na pracowników fizycznych, budowlanych i technicznych. Potrzebni są między innymi spawacze, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, brukarze oraz cieśle i stolarze budowlani. Wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Wśród najlepiej opłacanych zawodów na śląsku wymienia się przede wszystkim pracowników informatycznych oraz górników - średnia płaca na tych stanowiskach wyniosła w ubiegłym roku ponad 8 tys. zł brutto. Najniższe zarobki na Śląsku odnotowano w branży gastronomicznej - było to średnio 3793,83 zł brutto.
Gdzie szukać ofert pracy?
Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu, większość ofert pracodawcy umieszczają właśnie w sieci. Szukając pracy w Rudzie Śląskiej, to tam najlepiej zajrzeć w pierwszej kolejności. Serwisy ogłoszeniowe pozwalają na zawężenie obszaru poszukiwań. Dostępne filtry pozwalają na wybór konkretnych stanowisk, rodzaju etatu oraz typu umowy. W użyciu wciąż są też tradycyjne środki, takie jak ogłoszenia w lokalnej prasie. Wiele firm oferuje jednorazową premię za polecenie pracownika - poszukując pracy warto skonsultować się ze znajomymi.