W wireckim Morcinku do próbnej matury przystąpiło 71 absolwentów. Do przeanalizowania były do wyboru teksty Mickiewicza, Żeromskiego i Leśmiana. Młodzież chciała pisać próbną maturę, która - dodajmy - nie była w obecnej sytuacji obowiązkowa. Od 19 października, kiedy ponownie weszło zdalne nauczanie - lekcje, poza konsultacjami dla przyszłych maturzystów - odbywały się on-line. Choć szansa na kontakt z "profesorami" była.
- Przychodzą na rozszerzenia przedmiotów, bo wtedy łatwiej zrozumieć. Umawiają się z nauczycielem i uczą się na żywo - mówi Aleksander Porębski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie Śląskiej. - Moim zdaniem jednak to, co sprawdza się na uczelniach wyższych, w szkole średniej nie koniecznie zdaje egzamin. Bo trudno podczas zajęć on-line nawiązać interakcję z uczniami, którzy nie chcą być pytani.
Powody są różne. Nie zawsze uczeń ma dostęp do Internetu. Lub udaje, że nie ma. A problem z mikrofonem czy kamerką, to dziś wymówka podobna do chorób wszelakich, pogrzebów, itp. sprzed dekad.
Tegoroczni absolwenci zaliczyli dziś próbny polski. Przed nimi teraz kolejne przedmioty.
- 4 marca matematyka na poziomie podstawowym
- 5 marca język angielski podstawowy
- 8 marca język angielski rozszerzony i dwujęzyczny, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski
- 9 marca język polski na poziomie rozszerzonym, rozszerzony i dwujęzyczny z języków: francuskiego, rosyjskiego i włoskiego.
- 10 marca matematyka na poziomie rozszerzonym i dwujęzyczny z hiszpańskiego i niemieckiego
- 11 marca biologia i informatyka
- 12 marca chemia i wiedza o społeczeństwie
- 15 marca historia i fizyka
- 16 marca geografia i egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym
Egzaminy maturalne, te już prawdziwe - w tym roku mają się odbywać między 4 a 20 maja.
Tegoroczne pytania na maturze próbnej z języka polskiego
Zdj.: II LO w Rudzie Śląskiej