Przed nami kolejna narodowa kwarantanna i… „godzina policyjna” w Sylwestra

To już pewne. Po świętach czeka nas kolejny lockdown. 28 grudnia rząd postanowił wprowadzić „narodową kwarantannę”, która potrwa aż do 17 stycznia, zatem do końca ferii zimowych. A co z Sylwestrem?

Niedzielski

Święta Bożego Narodzenia spędzimy w gronie najbliższej rodziny. To jednak nie koniec czekających nas zmian. Tegoroczny Sylwester przejdzie do historii. Z uwagi na pandemię koronawirusa zamiast hucznych zabaw i fajerwerków czeka nas domówka z najbliższą rodziną. Co więcej, aby utrzymać społeczeństwo w sanitarnych ryzach, rząd wprowadził zakaz przemieszczania się. będzie on obowiązywał w całym kraju w nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Dopuszczamy możliwość przebywania w pięcioosobowym gronie powyżej liczby domowników w cudzym gospodarstwie domowym w sylwestra – mówił minister Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej.


Co się zmieni po 28 grudnia?

Zgodnie z decyzją rządu wprowadzone zostanie ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. Obowiązywać będzie również ograniczenie w funkcjonowaniu hoteli, które dostępne będą jedynie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. Nie poszalejemy też na stokach narciarskich, ponieważ te zostaną zamknięte. Co więcej, infrastruktura sportowa ma być dostępna tylko w ramach sportu zawodowego, a osoby przyjeżdżające do Polski transportem zorganizowanym czeka 10-dniowa kwarantanna.

Przedłużono też dotychczasowe zasady i ograniczenia:

  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
    - 50% liczby miejsc siedzących, albo
    - 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych
  • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
  • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
  • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
  • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
  • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Niestety, tym razem ograniczenia mocno uderzą także w najmłodszych. Jako, że w czasie obowiązuje zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna, dzieci i młodzież spędzą międzysemestralną przerwę w czterech ścianach swoich mieszkań. Wyjątek będą stanowiły półkolonie.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon