Na konserwację i kwerendę historyczną rudzkiej rzeźby miasto pozyskało ponad 93 tysiące złotych. Miejsce to założono najprawdopodobniej z inicjatywy pobliskiej kopalni „Pokój” lub znajdującego się w sąsiedztwie Klubu Sportowego „Pogoń”. Sam obiekt przedstawia stylizowane sylwetki ptaków wzbijających się do lotu. Planowane prace mają umożliwić jej ocalenie.
- Rzeźba „Ptaki” stanowi jeden z ciekawszych przykładów plenerowej rzeźby o cechach abstrakcyjnych, popularnej na terenie Górnego Śląska w latach 70-tych XX wieku – tłumaczy dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. - Jej autorstwo łączy się ze znakomitym artystą, szczególnie prężenie działającym w tamtym okresie – Henrykiem Fudali.
Dofinansowanie obejmuje także odszukanie, potwierdzenie i popularyzację wiedzy na temat pomnika oraz śląskiej rzeźby powojennej. I choć sam betonowy odlew może nie zachwyca - w programie „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023” realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku - zgłoszenie z Rudy Śląskiej uplasowało się na 4 lokacie pośród 106 nadesłanych wniosków.
- Program „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” pozwala na pozyskiwanie środków na konserwacje rzeźb współczesnych i odnawianie obiektów upiększających nasze przestrzenie publiczne przy zaledwie 10 procentowym wkładzie własnym – mówi prezydent Michał Pierończyk.
W tegorocznej edycji programu łączne dofinansowanie to ponad 20 milionów złotych. 27 z nadesłanych wniosków zyskało akceptację. Ruda Śląska pozyskała 93.527,50 zł, - 89,5 proc. całości zadania.
- To kolejna rzeźba na terenie miasta, którą odnowimy dzięki współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W 2021 roku miasto pozyskało środki na renowację rzeźby Górnika-Olimpijczyka, ulokowanej na pl. Żwirki i Wigury w dzielnicy Ruda – dodaje Łukasz Urbańczyk.
Rozpoczęcie prac przy rzeźbie zaplanowano na czerwiec.