- Mamy zadeklarowane utworzenie w każdym powiecie jednego samorządowego punktu szczepień, który będzie miał dużą wydajność dzienną, dużą możliwość zaszczepienia dużej liczby pacjentów - poinformował w piątek, 2 kwietnia Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, podczas konferencji prasowej. Jak dodał, wojewodowie nad tym pracują wspólnie z samorządowcami.
Punkty masowych szczepień w Rudzie Śląskiej
Z naszych ustaleń wynika, że dodatkowe punkty masowych szczepień w naszym mieście będą znajdowały się w następujących miejscach:
- Szpital Miejski, ul. Lipa 2
- Budynek szpitala, filia Bielszowice - ul. Główna 11
- Hala sportowa, ul. gen. Hallera 16b.
Miasto zgłosiło te punkty jako proponowane do Urzędu Wojewódzkiego. Czeka na potwierdzenie, czy można tu organizować szczepienia.
Więcej miejsc szczepień
Punkty szczepień masowych mogą być zlokalizowane w budynkach należących do samorządów np. remizach, szkołach czy domach kultury, ale również w namiotach usytuowanych w dobrze dostępnych miejscach z wieloma miejscami parkingowymi (np. przy supermarketach) lub punktach drive thru, gdzie szczepienia odbywać się będą w samochodach lub wyznaczonych miejscach w budynkach punktów szczepień. Gminy mogą też wskazać inne punkty spełniające warunki dostępności, w tym dostęp do internetu.
Punkty szczepień w Rudzie Śląskiej. Wykaz. W maju 2021 kolej na 40-latków
Rząd zakłada, że w każdym powiecie powinny zostać utworzone co najmniej dwa punkty - jeden w oparciu o szpital węzłowy, lub inny podmiot leczniczy, na który wpływ ma rząd, i drugi organizowany „od podstaw” przez chętny samorząd.
Propozycja rządowa zakłada, że do 18 kwietnia trwałaby organizacja tych punktów i zapisy, a od 20 kwietnia zespoły rozpoczęłyby szczepienia. Według założeń w ciągu tygodnia miałoby zostać podanych 2-3 mln dawek szczepionek. Jeśli uda się utworzyć takie punkty w każdym powiecie, a każdy punkt miałby 2-3 zespoły szczepiące, to udałoby się utworzyć około 1,5 tysięcy nowych zespołów. Według założeń rządowych jeden zespół powinien być w stanie wykonać co najmniej 100 szczepień dziennie.
Straż pożarna i miejska pomoże w organizacji szczepień
Z uzgodnień z samorządowcami wynika, że rozwiązania mają być elastyczne, a akces jest dobrowolny. Dodatkowo w każdym punkcie masowych szczepień pracę ułatwiać mogą osoby odpowiedzialne za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Samorządy i podmioty lecznicze będą mogły w tym celu korzystać np. ze straży pożarnej, straży miejskiej, WOT czy innych służb.
Chętny wójt, burmistrz czy prezydent powinien wyznaczyć koordynatora nowo utworzonego punktu szczepień, który będzie od strony organizacyjnej odpowiedzialny za funkcjonowanie tego punktu. Do zadań koordynatora należałoby m.in. wprowadzanie zamówień szczepionek w centralnym kalendarzu; umawianie lekarzy, pielęgniarek i innych osób zaangażowanych w proces szczepienia (np. ratowników medycznych, fizjoterapeutów czy farmaceutów), a także rozliczanie czy kontakt z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, która dostarcza szczepionki.
fot. pixabay