Ranking – najładniejsze Rynki miast w aglomeracji. Zobacz nasze zestawienie!

Prawie każde miasto na Śląsku posiada swój centralny punkt. Zwykle jest nim rynek – miejsce, w którym możemy znaleźć kawiarnie, restauracje, ale także piękne, zabytki. Jakie śląskie rynki są najładniejsze?

Brak pomysłu na weekend? Spacery po parkach się znudziły? Zobaczcie nasze zestawienie najładniejszych rynków w aglomeracji, w których można spędzić wolny czas.

Rynek w Sławkowie

Rynek w Sławikowie przez wielu uważany jest za najpiękniejszy w całej aglomeracji śląskiej. Fotografowie bardzo chętnie robią tutaj sesje zdjęciowe w plenerze. Autorką tego pięknego jest fotograf Barbara Lewandowska. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce. Jedną z najciekawszych budowli na Rynku jest Austeria w Sławkowie - stara karczma, która do dzisiaj pełni swoją funkcję. Warto zobaczyć także kapliczkę św. Floriana, która została odbudowana z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Sławkowa w 1993 roku

Rynek w Bytomiu

Bytomski rynek jest jednym z najładniejszych rynków w śląskiej aglomeracji. Powstał jeszcze w okresie średniowiecza, ale dzisiaj już nie przypomina formą swojego pierwowzoru. Pierwotnie rynek miał kształt kwadratu, obecnie wyraźnie przypomina prostokąt. Dokumenty z roku 1369 wspomina, o znajdujących się na rynku ławach chlebowych, jatkach rzeźniczych, kramach szewców i warzelników, wadze, która stała pośrodku rynku i ratuszu w południowej jego części. Archeolodzy odkryli pozostałości kolejnego, murowanego, renesansowego ratusza, który powstał po pożarze w 1515 roku i istniał do drugiej połowy XVII wieku. Najciekawszym odnalezionym jego elementem jest zespól piecowych kafli.

Bytomski lew

Bardzo charakterystyczna dla bytomskiego rynku jest rzeźba z 1873 roku, przedstawiająca leżącego lwa z głową wspartą na przednich kończynach, wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego. Została wykonana na zamówienie władz Bytomia w brązie przez berlińską Odlewnię Hermanna Gladenbecka w 1873 na podstawie projektu Theodora Kalidego z 1824. Lew z rynku został przeniesiony do parku w 1908 roku. W 1953 jednak zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Po badaniach historyków okazało się, że lew znajduje się przy północnej bramie Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Po kilku latach walki władz miasta z Warszawą o bytomskiego lwa, w końcu udało się go odzyskać.

Rynek w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry przez swoją Zabytkową Kopalnię Srebra zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie tylko kopalnią mogą się poszczyć – w tym mieście zabytków nie brakuje. Na samym rynku, który jest jednocześnie głównym placem w Tarnowskich Górach, znajdziemy m.in. ewangelicki Kościół Zbawiciela z XVIII wieku, przebudowany na początku XX wieku, ratusz wybudowany w latach 1896–1898, Dom Sedlaczka z XVI wieku, Dom Wieprzowskiego z XVII wieku, Dom Cochlera z XVII wieku oraz Dom Bernharda (zwany również Domem Pod Lipami) z XVI wieku.

Rynek w Mikołowie

Piękny rynek jest, zaraz po ogrodzie botanicznym, najbardziej charakterystyczną częścią Mikołowa. Od rynku promieniście wychodzą wąskie uliczki, wzdłuż których zlokalizowane są budynki głównie z XVIII i XIX wieku. Warto tu także zobaczyć także zabytkowy ratusz z 1870 roku oraz XVI-wieczny kościół matki Bożej Śnieżnej (dawniej św. Wojciecha), który jest najstarszym obiektem w centrum Mikołowa.

Rynek w Gliwicach

Rynek w Gliwicach jest centralnym punktem tego miasta. Został wyznaczony w drugiej połowie XIII wieku. Średniowieczna zabudowa Rynku dziś już nie istnieje. Większość obecnych kamienic pochodzi z późniejszych stuleci – głównie XIX i XX i wyglądem luźno nawiązuje do stylu renesansowego czy klasycystycznego. Jest to efekt powojennej odbudowy części kamienic gliwickiej starówki kierowanej przez architekta Franciszka Maurera.

W czasie badań archeologicznych w 2010 roku odsłonięto m.in. nowożytną studnię oraz relikty po murowanych konstrukcjach funkcjonujących na Rynku w czasach nowożytnych.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon