Rok "Rudzkich Smaków" dobiega końca - ostatnia szansa na zaistnienie w kalendarzu!

Jeszcze tylko do końca listopada można przysyłać propozycje swoich przepisów w konkursie "Rudzkie Smaki". Receptury na listopad i grudzień - to dania na ciepło oraz przysmaki na wigilijny stół. Podsumowaniem roku z rudzkimi smakami będzie, tradycyjnie już - kalendarz ze zwycięskimi daniami. Zachęcamy do dzielenia się swoimi pomysłami!

UM Ruda Śląska
Placek ze śliwkami zwyciężył w październikowej odsłonie

Smak października wybrany, ale by domknąć kalendarz potrzebne są jeszcze przepisy na listopad i grudzień. Możne je przesyłać do końca miesiąca. Zadanie na listopad - to po prostu danie na ciepło, z kolei na grudzień - danie lub przysmak na wigilijny stół.

– Dwa ostatnie smaki chcemy wybrać już na początku grudnia, tak aby zdążyć z wydaniem kalendarza z przepisami laureatów przed Nowym Rokiem - mówi Iwona Małyska z Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. - Będzie to już dziesiąty kalendarz kulinarny z potrawami mieszkańców naszego regionu.

Smakiem października jury ogłosiło placek jogurtowy ze śliwkami według przepisu Marty Lip-Kornatki. Autorka zwycięskiego przepisu proponuje dodać do ciasta skórkę pomarańczy lub cytryny.

– Skórka pomarańczy lub cytryny w połączeniu ze śliwkami i aromatem cynamonu daje ciekawy smak. Deser w sam raz do jesiennej herbatki – poleca Marta Lip-Kornatka.

Placek jogurtowy ze śliwkami

Składniki:

  • 2 jajka,
  • szklanka cukru,
  • dwie łyżki oleju,
  • skórka pomarańczowa lub cytrynowa,
  • szklanka jogurtu greckiego,
  • 2 szklanki mąki,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • śliwki,
  • łyżka cukru i cynamon do posypania ciasta.

Przygotowanie:

Jajka łączymy z cukrem na puszystą masę. Dodajemy olej, jogurt oraz skórkę. Skórki powinno być sporo, np. z jednej całej pomarańczy lub jednej sporej cytryny. Mieszamy aż składniki się połączą. Dodajemy przesianą mąkę i proszek do pieczenia. Ciasto przekładamy do formy, z wierzchu gęsto układamy przekrojone na pół, wydrylowane śliwki (miękką częścią do góry). Posypujemy cukrem i cynamonem. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 40-45 minut (do suchego patyczka).

– Cieszymy się, że mieszkańcy chcą brać udział w naszym konkursie i chętnie dzielą się swoimi przepisami. Zamykamy dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu "Rudzkie Smaki" i już zapraszamy do przyszłorocznej odsłony – mówi Iwona Małyska.

Przepisy do listopadowej i grudniowej edycji można przesyłać drogą e-mailową na adres media@ruda-sl.pl lub pocztą na adres Urzędu Miasta Ruda Śląska z dopiskiem "Rudzkie Smaki".

Pyszności z grilla - proste w przygotowaniu polędwiczki

Może Cię zainteresować:

Rudzkie Smaki - etap wakacyjny. Podzielcie się przepisami na pyszności

Autor: Jacek Skorek

04/07/2023

Armeriter - czyli coś pysznego z czerstwej bułki

Może Cię zainteresować:

Armeriter daniem stycznia. X edycja konkursu "Rudzkie Smaki"

Autor: Jacek Skorek

08/02/2023

Śląskie smaki 2022 w kalendarzu

Może Cię zainteresować:

Kalendarz "Rudzkich smaków" gotowy

Autor: Jacek Skorek

03/01/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon