Rozliczenie podatku 2020. Uwaga na fałszywe pisma.

Do śląskiej administracji skarbowej docierają sygnały o podejrzanych pismach. Nadawca przesyła wezwanie do dobrowolnego złożenia zabezpieczenia należności podatkowych wraz z numerem konta, na które należy wpłacić należności. Z treści wynika, że pismo wysłał szef KAS – Departament Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej. Nadawca powołuje się na ustalenia Urzędu Skarbowego w Chorzowie.

Pit urzad

W wysyłanych listach fałszywe są treść wezwania, podstawy prawne, numer rachunku bankowego, oznaczenie organu, a także dane kontaktowe. Dla mieszkańców Rudy Śląskiej właściwy jest miejscowy urząd skarbowy, nie - jak w przypadku ZUS-u - oddział chorzowski.

- W tym przypadku przestępcy, w celu zwiększenia wiarygodności, skierowali fałszywe pisma za pomocą tradycyjnej poczty. To próba oszustwa. Apelujemy o ostrożność i zgłaszanie takich przypadków do urzędów skarbowych - mówi Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Warto przed zrealizowaniem takiego przelewu - zadzwonić do swojego urzędu i zapytać, czy rzeczywiście jesteśmy coś winni fiskusowi.

Rozliczenie do 30 kwietnia

Czas na rozliczenie się z podatku PIT mija 30 kwietnia i... tak naprawdę większość podatników nie musi nic robić. Jeśli nie mamy specjalnych odliczeń czy zmian wymagających składania osobnych deklaracji - urząd skarbowy rozliczy wszystko za nas. A szczęśliwcom - zwróci nadpłacony podatek. Pamiętajmy jednak - w obecnej sytuacji pandemicznej "skarbówka" przy ulicy Kokotek 6 w Rudzie działa, jednak wizyty, poza złożeniem dokumentów podatkowych w urnie bez potwierdzenia odbioru czy potwierdzenia w punkcie podawczym, trzeba umawiać. Można to zrobić telefonicznie lub przez internet. Do takiej formy zresztą, zwłaszcza rozliczeń podatku - namawia Krajowa Administracja Skarbowa.

- Od kilku lat dla większości podatników rozliczenie PIT to czynność, którą załatwiają elektronicznie, bez wychodzenia z domu. Około 85 proc. zeznań jest składanych przez internet, bez wizyty podatnika w urzędzie. Od 15 lutego KAS udostępnia w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT większości podatników do akceptacji. Ponadto, podatnicy nadal mogą samodzielnie wypełnić swoje zeznanie przy użyciu systemu e-Deklaracje. Pozostaje jednak grupa podatników, która wybiera osobistą wizytę w urzędzie skarbowym na przykład po to by uzyskać więcej informacji na temat ulg, z których chce skorzystać - mówi Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Usługa „Umów wizytę w urzędzie skarbowym" i nowy model obsługi podatników zostały wprowadzone w urzędach skarbowych w ubiegłym roku. Ma to na celu zapewnienie większego komfortu załatwiania spraw, ale też podnieść bezpieczeństwo podatników i urzędników. Umówienie wizyty pozwala szybko i komfortowo załatwić sprawy w urzędzie. Bez kolejek i z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Numery telefonów do umówienia wizyty w urzędzie:

  • 32 342-04-97
  • 506-243-097

Z podatkiem - nie do "skarbówki"

Coraz większy odsetek podatników, którzy rozliczają się on-line i za pomocą bankowości elektronicznej spowodował, że śląska KAS zrezygnowała z obsługi kasowej w siedzibach urzędów skarbowych. Podatnicy w województwie śląskim nie zapłacą już podatku, ani też nie otrzymają zwrotu nadpłaty w okienku w urzędzie skarbowym. Mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy nie korzystają z bankowości elektronicznej, mogą jeszcze zrealizować, ale tylko wypłaty gotówkowe w punkcie Monetia, przy ulicy Kościuszki 9 w Chorzowie, w godzinach 8.30-14.30.

Najprościej przez internet

Do nowości czasem trudno się przekonać, ale akurat przejęcie na siebie odpowiedzialności za nasze rozliczenia podatkowe przez "skarbówki" - dla wielu są ulgą i oszczędnością. Przez wiele lat zawiłość polskiego systemu fiskalnego powodowała, że podatnicy mieli dwa wyjścia - rozliczać się samodzielnie i ryzykować błąd, a w konsekwencji "miłą" wizytę w urzędzie skarbowym, albo płacić biurom podatkowym. Od 2019 roku problem ten zniknął. Podatnicy - za wyjątkiem przedsiębiorców i rolników - muszą, choć i to nie jest konieczne, sprawdzić czy wszystko się zgadza. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl i zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Tu system daje trzy opcje:

  • profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna
  • aplikacja mObywatel
  • dane podatkowe (NIP lub PESEL i kwota przychodów z ubiegłego roku)

Pierwsze dwie wymagają "istnienia" w cyfrowym świecie danych osobowych, a przynajmniej odrobiny chęci i czasu, by wszystko zainstalować, założyć i opanować. Założenie profilu zaufanego nie jest szczególnie kłopotliwe. Wiele banków udostępnia tę usługę, można też założyć go osobiście - czy to umawiając wizytę (obecnie on-line) w punkcie weryfikacyjnym czy też - jeśli posiadamy nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną - w kilku krokach i aplikacjach - za pomocą smartfona.

Ostatnia metoda jest najprostsza... jeśli mamy zachowaną kopię zeznania podatkowego za ubiegły rok. Bo bez podania kwoty przychodu - ani rusz. I to czasem zmusza do skorzystania z opcji 1 lub 2...

Pamiętajmy również o przekazaniu 1% naszych podatków na wybraną organizację pożytku publicznego. Listę rudzkich organizacji znajdziecie pod tym linkiem.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon