Ruda Śląska-Nowy Bytom nie tylko dla rudzian. Co trzeba zobaczyć na Frynie?

Ruda Śląska, jakiej nie znacie. Miasto, które się lubi, choć niejeden się tu zgubi. Kierowcy z innych miast mogliby coś o tym powiedzieć... Dlatego tym bardziej warto ją poznać. Zobaczcie zdjęcia dawnej i dzisiejszej Rudy Śląskiej-Nowego Bytomia.

Na Śląsku mawiają, że jeśli ktoś na Śląsku się zgubił, to na pewno jest w Rudzie Śląskiej. Bowiem jest to bardzo rozległe i rozproszone miasto. Ma jedenaście dzielnic, z których każda cieszy się swoją wielowiekową tradycją.

Obecne dzielnice Rudy Śląskiej: Orzegów, Ruda, Godula, Chebzie, Bielszowice, Bykowina, Wirek, Kochłowice i Halemba, Nowy Bytom i Czarny Las, łączyły się i skupiały w miasta przez wiele lat. Na koniec ostały się dwa z nich - Nowy Bytom oraz Ruda. I to właśnie połączenie Nowego Bytomia i Rudy w 1959 roku stworzyło miasto Ruda Śląska.

Ruda slaska archiwalne

Może Cię zainteresować:

Ruda, największy patchwork Śląska. Miasto pozszywane z wsi, przysiółków, osad i... miast

Autor: Tomasz Borówka

15/06/2024

Nowy Bytom, zwany dawniej Czarnym Lasem, należał do miasta Bytomia. Od roku 1840, kiedy wybudowano hutę "Pokój", zaczęło tu powstawać również budownictwo mieszkaniowe. Największy jego rozwój nastąpił na tym terenie po 1905 roku. W roku 1911-1912 w centrum dzielnicy został wybudowany neoromański kościół p.w. św. Pawła Apostoła. W wyniku plebiscytu, który miał miejsce w 1921 roku, Nowy Bytom został przyłączony do Polski. W lipcu 1922 roku wojewoda śląski utworzył z dawnych części powiatu miejskiego Bytom samodzielną gminę pod nazwą Nowy Bytom (początkowo zwaną również Polski Bytom). Po II wojnie światowej gmina otrzymała prawa miejskie.

Pod koniec XVIII wieku zbudowano w mieście pierwszą kopalnię węgla kamiennego i tak rozpoczął się jego prężny rozwój przemysłowy. Zaczęły w mieście powstawać kolejne kopalnie i huty. Największą z nich była wspomniana huta "Pokój", będąca producentem i dystrybutorem wyrobów stalowych. Dzisiaj jednym z zabytków miasta jest nieczynny wielki piec po dawnej hucie "Pokój". Dla mieszkańców stanowi on symbol hutnictwa. Został on wpisany do rejestru zabytków. Kolejnym miejscem dzielnicy Nowy Bytom, o którym warto wspomnieć, jest kościół pw. św. Pawła Apostoła z 1912 roku, który znajduje się na placu Jana Pawła II. Jest to potężna i okazała, neoromańska bazylika z masywną wieżą. Na uwagę zasługują bardzo bogate zdobienia elewacji kościoła, które nawiązują do sztuki bizantyjskiej.

Warto też wspomnieć o secesyjnej kamienicy z początków XX wieku przy ul. 1 Maja 361. Kiedyś mieścił się tu sklep rzeźniczy. Dzisiaj w tym miejscu zachowała się dekoracyjna ceramika ze wzorami geometrycznymi.

Warto też zwrócić uwagę na "Willę Floriankę", uważaną przez mieszkańców za jedną z najpiękniejszych budowli w mieście. Została wybudowana w 1905 roku, dla dyrektora huty "Pokój". Na południowej ścianie willi umieszczona jest mozaika przedstawiająca św. Floriana.

Kolejną atrakcją w centrum jest wodociągowa wieża wodna, zbudowana około 1900 roku i będąca najwyższym obiektem w mieście.

Ruda Śląska jest miastem, które łączy dwa typy zabudowań, dawnych robotniczych familoków i PRL- owskich osiedli. Zachowały się tu stare osiedla robotnicze, a naprzeciw nich wyrosły nowe blokowiska.

Dzisiejszy Nowy Bytom (przez miejscowych Ślązaków zwany Fryną) to dzielnica tętniąca życiem, uważana za centrum Rudy Śląskiej. Wokół placu Jana Pawła II mieszczą się kawiarnie, restauracje oraz sklepy. Znajduje się tu też siedziba Urzędu Miejskiego. I tylko zachowane perełki architektury pozwalają nam uchwycić coś z atmosfery dawnego Nowego Bytomia.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon