Ruda Śląska sprzed lat w kolorze? A Jednak!

Kolorowe archiwalne zdjęcia Rudy Śląskiej pokazują kawał historii tego miasta!

Nakładanie obrazu na czarno-białe zdjęcia wymagało jeszcze do niedawna konieczności użycia specjalistycznego sprzętu i nowinek technologicznych. Dzisiaj taki manewr nie sprawia już zbyt wielu trudności, a wystarczy tylko użyć do tego odpowiednich narzędzi, jakie znajdują się w wirtualnej przestrzeni.

Niektóre zdjęcia wyglądają naprawdę efektownie, inne nieco mniej. Wprowadzone zmiany i koloryzacja zależą bowiem w dużej mierze od jakości oryginalnych fotografii. Jedne zachowały się w doskonałej jakości, inne w gorszej. Tak czy inaczej to nowe spojrzenie na historię naszego miasta.

Historia Rudy w pigułce

Ruda Śląska została utworzona 1 stycznia 1959 r. z połączenia miast Ruda i Nowy Bytom.

W obecnej chwili wyróżnia się w mieście jedenaście dzielnic:

Ruda Śląska administracja.png

Każda z dzielnic miasta w przeszłości rozwijała się jako odrębna miejscowość, stąd związki poszczególnych dzielnic nie są duże. Za centrum administracyjne miasta uchodzi Nowy Bytom, w którym mieści się Urząd Miasta oraz najważniejsze instytucje publiczne. Handlowo-usługowe funkcje pełni głównie dzielnica Wirek.

Podczas sesji Rady Miejskiej 12 stycznia 2006 r. radni podjęli uchwałę w sprawie utworzenia ponownie dzielnicy Czarny Las, wyodrębniając ją z terenów dzielnic: Wirek, Nowy Bytom, Bielszowice.

Na terenie Rudy Śląskiej zaistniały osiedla mieszkaniowe oraz kolonie starych familoków. Do dzisiaj jeszcze funkcjonują stare kopalnie, założone przez niemieckich potentatów przemysłowych: Ballestremów, Schaffgotschów i Donnersmacków, czy też przez „Rudzkiego Kopciuszka” – Joannę Gryzik, dziedziczkę fortunyKarola Goduli – króla cynku. Są też nowoczesne zakłady oraz wspaniałe kościoły, które można zobaczyć naw nowej odsłonie na starrych zdjęciach.

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon