GreenBox to mierząca 60 centymetrów wysokości turbina wiatrowa służąca do ładowania telefonów komórkowych. Jej pomysłodawczynią jest Natalia Huczała, mieszkająca w Rudzie Śląskiej właścicielka firmy NatForce. Jak sama przyznaje na pomysł ten wpadła podczas wyprawy na żagle z przyjaciółmi.
Nic tak nie irytowało nas podczas rejsu, jak uzależnianie trasy od dostępu do prądu, dzięki któremu możemy naładować nasze komórki i powerbanki. Częste zawijanie do marin to dla nas strata pieniędzy i czasu, który przecież możemy spędzić na wodzie – przyznaje Natalia.
Smykałkę do projektowania innowacyjnych konstrukcji ma we krwi, ponieważ pasję tę odziedziczyła po swoim tacie. Oryginalne rozwiązania tworzy od dawna, a jej pierwszym wynalazkiem była pułapka na muszki owocówki, wydrukowana dzięki drukarce 3D. Praktyczne urządzenie używane jest do dziś przez jej rodzinę. Natalia stara się reagować na potrzeby chwili i tworzyć rozwiązania, które usprawniają życie. Kiedy wraz z przyjaciółmi narzekała na brak dostępu do prądu na jeziorze, postanowiła znaleźć wyjście z tej sytuacji. Mając w pamięci olbrzymią przemysłową turbinę helikalną, która nie jest uzależniona od kierunku wiatru, a którą kiedyś zaprojektował jej tata, sama postanowiła pójść w tym kierunku. Przeskalowała urządzenie i tak je usprawniła, że może służyć wszystkim, którzy potrzebują prądu podczas przebywania na przykład na biwaku, czy działce. Tak narodziła się koncepcja GreenBoxa.
Urządzenie nie zostało jeszcze wyprodukowane. Obecnie jego pomysłodawczyni szuka najlepszego materiału, z którego mógłby powstać. Planuje też jego pomniejszenie, aby był kompaktowy i wygodny w użytkowaniu. Swoje przedsięwzięcie realizuje w ramach programu Climate Accelerator, a nad projektem pracuje obok innych 9 startupów pod okiem coachów i branżowych mentorów.
Przypomnijmy, że Climate Accelerator to polska edycja programu akceleracyjnego dla startupów z rozwiązaniem na rzecz ochrony środowiska. Jego realizatorem jest SPIN-US, spółka celowa Uniwersytetu Śląskiego, specjalizująca się w transferze wiedzy i technologii. Inicjatywę finansuje Climate-KIC, organizacja identyfikująca i wspierająca innowacje na rzecz klimatu, która działa przy Komisji Europejskiej. Partnerem programu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. O udział w przedsięwzięciu walczyło 149 startupów z całej Polski, w tym 21 firm z województwa śląskiego, natomiast zakwalifikowanych zostało jedynie 10 pomysłów.
fot. Biuro Prasowe Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii