Praca Rudzkiego sanepidu skupiła się w głównej mierze na działaniach związanych ze zwalczaniem epidemii wirusa SARS-CoV-2 i przeciwdziałaniu COVID-19. Co ciekawe, we wspomnianym czasie zmniejszyła się liczba odnotowanych innych chorób zakaźnych, co było spowodowane ograniczonymi kontaktami społecznymi, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sanepid przeprowadził 22.612 kontroli w ciągu całego ubiegłego roku. W tym czasie wydano też 19.243 decyzje administracyjne, 239 decyzji płatniczych oraz nałożono 70 mandatów karnych. Sprawozdanie z działalności Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej zaprezentowane zostało podczas sesji Rady Miasta.
- W związku ogłoszeniem w kraju stanu epidemii – wszyscy pracownicy zostali zaangażowani w prace związane ze zwalczaniem wirusa SARS-CoV-2 – powiedziała Renata Cieślik-Tarkota, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rudzie Śląskiej. – W mojej ocenie, personel stanął na wysokości zadania, pomimo tego, że liczba zatrudnionych osób w jednostce nie uległa zwiększeniu – dodaje.
W roku 2020 zarejestrowano na terenie Rudy Śląskiej 6998 zachorowań na choroby zakaźne, z czego 467 osób było hospitalizowanych. Jest to ogromny wzrost w porównaniu do roku 2019, gdzie liczba chorób zakaźnych w mieście wyniosła 1586. Spośród liczby wszystkich przypadków chorób zakaźnych, 6327 zakażeń było wywołanych wirusem SARS-CoV-2, z czego 249 osób było hospitalizowanych. Spośród wszystkich chorujących zmarło 113 osób. Status ozdrowieńca uzyskały 5433 osoby.
W 2020 roku zarejestrowano 47 ognisk epidemicznych w Rudzie Śląskiej
Ogniska epidemiczne wywołane przez
COVID-19 wystąpiły w:
- szkołach podstawowych - 14 ognisk, 68
zachorowań;
- przedszkolach - 6 ognisk, 17 zachorowań;
- zespołach szkolno-przedszkolnych - 3 ogniska, 16 zachorowań;
- pozostałych szkołach -
2 ogniska, 7 zachorowań;
- domach pomocy społecznej o zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym – 5 ognisk, 310 zachorowań;
- NZOZ - 1 ognisko,
7 zachorowań;
- Szpitalu Miejskim - 6 ognisk, 95 zachorowań (z czego 54
zachorowania potwierdzono badaniami);
- stacji dializ - 1 ognisko, 60 zachorowań;
- pozostałych zakładach pracy na terenie miasta - 5 ognisk, 44 zachorowania (w tym 1 ognisko w Straży Miejskiej - 8 zachorowań );
- KWK Halemba - 1 ognisko, 27 zachorowań;
- KWK Pokój - 1 ognisko, 24 zachorowania;
- KWK Bielszowice - 2 ogniska, 539 zachorowań.
Inne choroby zakaźne wykazane w sprawozdaniu to:
- ospa wietrzna (330 przypadków),
- płonica (20 przypadków),
- gruźlica (29 przypadków),
- krztusiec,
- borelioza,
- bakteryjne i wirusowe zakażenia jelitowe.
Ich liczba zmniejszyła się w stosunku do roku poprzedniego, co jest spowodowane ograniczonymi kontaktami społecznymi zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. W związku ze zgłoszonymi w ubiegłym roku chorobami zakaźnymi przeprowadzono 21.970 wywiadów epidemiologicznych (w tym 21.586 dotyczących zachorowań wywołanych COVID-19).
Praca rudzkiego sanepidu w liczbach
W 2020 roku na terenie podległym Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Rudzie Śląskiej działalność prowadziło 1156 zakładów, wykonano 461 kontroli i rekontroli. Nałożono łącznie 68 mandatów, wydano łącznie 54 decyzje administracyjne, w tym m.in. 25 decyzji nakazujących usunięcie stwierdzonych uchybień sanitarno-technicznych czy 20 decyzji prolongujących termin wykonania decyzji administracyjnych.
Nadzorem Sekcji Higieny Pracy objęto 278 zakładów pracy, w których zatrudnionych jest 20.992 pracowników. Zdecydowaną większość nadzorowanych zakładów (75,2%) stanowiły mikro i małe przedsiębiorstwa, zatrudniające do 50 pracowników.
W roku 2020 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rudzie Śląskiej wydał 38 decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej oraz 61 decyzji o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej. Stanowi to wzrost w stosunku do roku 2019, gdzie wydano 14 decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej i 45 decyzji o braku podstaw do jej stwierdzenia.
Pracownik pionu Higieny Dzieci i Młodzieży PSSE w związku z dostosowaniem do wytycznych przeciwepidemicznych przeprowadził 4 kontrole w żłobkach i w przedszkolu oraz 11 kontroli w szkołach podstawowych. Podczas przeprowadzanych czynności kontrolnych nie stwierdzono nieprawidłowości w wyżej wymienionym zakresie.
Jednostka w minionym roku współpracowała z innymi służbami kontroli w mieście, m.in. z:
- Policją (kontrole w obiektach gastronomicznych i galeriach handlowych),
- Strażą Miejską (w ramach jednorazowej akcji "Pierwszy dzień wiosny" dokonano objazdu 29 miejsc publicznych, gdzie gromadzi się najczęściej młodzież),
- Strażą Pożarną,
- Urzędem Skarbowym,
- Państwową Inspekcją Weterynaryjną,
- Prokuraturą Rejonową w Rudzie Śląskiej,
- Inspektoratem Nadzoru Budowlanego,
- Państwową Inspekcją Pracy,
- Państwową Inspekcją Farmaceutyczną,
- Urzędem Miasta.
W zakresie działalności oświatowo-zdrowotnej zostało wykonanych 38 przedsięwzięć zaplanowanych oraz 6 dodatkowych. Wśród nich można wymienić:
- program edukacji tytoniowej "Bieg po zdrowie",
- plan edukacyjny "Skąd się biorą produkty ekologiczne?",
- program profilaktyki
raka skóry "Znamię! Znam je?",
- akcja "Dopalacze - wypalacze, groźne
narkotyki"
- akcja informacyjna "Bezpieczne grzybobranie".