We wtorek pracownicy Polskiej Grupy Górniczej otrzymali „czternastkę”, jak zwyczajowo określa się nagrodę roczną. Jej wypłacie towarzyszyła jednak przykra niespodzianka – skumulowanie się kwot „czternastki” i wypłaty za styczeń sprawiło, że część pracowników wypadła poza określony w Polskim Ładzie limit dochodów upoważniający do skorzystania z ulgi dla klasy średniej. W efekcie na paskach zobaczyli mniejsze kwoty aniżeli to, co spodziewali się ujrzeć.
- Straty dla różnych pracowników tylko na 14-tce wynoszą od 500 do nawet 2500 złotych. Podobnie jak inne grupy zawodowe górnicy stali się ofiarami niechlujstwa i niekompetencji rządzących. Pomimo oświadczeń Premiera i jego urzędników, że na wprowadzeniu Polskiego Ładu nikt nie straci, ponad 60 proc. górników straciło ogromne sumy. W podobnej sytuacji byli posłowie, którym straty natychmiast wyrównano. Nie jesteśmy gorsi – pisze w swoim oświadczeniu Komisja Zakładowa WZZ „Sierpień 80” argumentując, że skoro można było nadpłacić posłom utraconą część zarobków, to można to również natychmiast zrobić w stosunku do innych grup zawodowych
W związku z sytuacją "Sierpień 80" apeluje o zgłaszanie się do biura Związku wszystkich pracowników, którzy stracili na Polskim Ładzie z potwierdzeniem wypłaty i szacunkowym wyliczeniem strat.
- Po sprawdzeniu i przeliczeniu straty przez służby PGG domagać się będziemy jak najszybszego nadpłacenia wyliczonej straty. Każdy pracownik, który poniósł stratę będzie ją miał nadpłaconą w możliwie krótkim czasie – czytamy w oświadczeniu „Sierpnia 80”.
Wcześniej w wewnętrznym komunikacie skierowanym do pracowników spółki władze PGG zapowiedziały, że do końca lutego przeprowadzone zostaną „szczegółowe analizy”, które pozwolą określić finansowe skutki łącznego wynagrodzenia w kontekście nowych regulacji podatkowych. Zwróciły ponadto uwagę, że rozliczenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych nastąpi ostatecznie w rozliczeniu rocznym.