Siłownie zamknięte. Ile z nich przetrwa pandemię?

W czwartek, 15 października premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty, 17 października zostaje zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni. Dla wielu miejsc decyzja ta jest równoznaczna z bankructwem.

Machines 91849 1280


Niektóre kluby zaczęły szukać sposobów by rozwiązać problem, a towarzyszyła im iście ułańska fantazja. Jedna z krakowskich siłowni bardzo szybko znalazła wyjście z impasu. Zamiast klubu postanowiono otworzyć „Kościół Zdrowego Ciała”. Siłownia została przekształcona w sklep, w którym postanowiono udostępnić sprzęt do odpłatnego testowania. Z kolei zajęcia fitness określono mianem zgromadzeń religijnych członków „Kościoła Zdrowego Ciała”.

Trudno uwierzyć? W tym świecie wszystko jest przecież możliwe. Oświecony Olek i Czcigodna Gosia zapraszają dzisiaj na wyjątkowe wydarzenia religijne. Na squashu natomiast mamy codziennie specjalne zawody sportowe bez udziału publiczności – informowali w mediach społecznościowych przedstawiciele Atlantic Sports Fitness Siłownia Squash Klub w Krakowie.

Pomijając aspekt zdrowotny, związany z bezpieczeństwem i możliwością rozprzestrzeniania się wirusa, rozwiązanie to nie należy do najfortunniejszych. Okazuje się, że już w poniedziałek, 19 października, klub ten skontrolowali policjanci. Zabezpieczono monitoring oraz dokumentację fiskalną, a sprawa będzie konsultowana z sanepidem.

Władze Rudy Śląskiej: wiele klubów fitness może nie przetrwać kolejnego lockdown'u

Głos w sprawie zabrała m.in. prezydent Grażyna Dziedzic, która wspomniała w mediach społecznościowych o złej kondycji branży fitness i zachęciła do podpisania petycji mającej na celu nakłonienie rządzących do ponownego otwarcia siłowni.

Sytuacja epidemiczna rzeczywiście staje się coraz bardziej poważna, o czym świadczy dobitnie to, że dziś w naszym kraju padł rekord nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem - jest ich 9622. W pełni zgadzam się z tym, że trzeba zaostrzyć procedury bezpieczeństwa, ale nie wszystkie obostrzenia zostały chyba do końca przemyślane. Tak moim zdaniem jest w przypadku zamknięcia siłowni. Jak dotąd nie dochodziło tam do ognisk zakażeń, gdyż bardzo dbano o przestrzeganie reżimu sanitarnego. Wiele klubów fitness może nie przetrwać kolejnego lockdown’u, bo ich właściciele nie udźwigną kosztów ich zamknięcia. Ale rachunek ekonomiczny to tylko jedna sprawa. Druga, równie ważna, to koszty społeczne. Tego rodzaju miejsca są niezwykle ważne dla zachowania tężyzny fizycznej i równowagi psychicznej. Nie każdy, kto ćwiczy na siłowni, może zastąpić tę aktywność inną i z dnia na dzień zacząć biegać – napisała prezydent Grażyna Dziedzic na swoim facebookowym profilu.

Przedstawiciele siłowni i klubów fitness zdecydowali się na protest przeciwko wprowadzonym ograniczeniom

Z przykrością i ogromnym zaskoczeniem odebraliśmy decyzję o zawieszeniu działalności klubów fitness. Nie zgadzamy się z ograniczeniem naszego konstytucyjnego prawa do świadczenia usług w ramach prowadzonej działalności. Oczekujemy zmiany decyzji dotyczącej zamykania naszej branży. Nasza branża powinna zostać zaliczona do branż poszkodowanych w istotny sposób, na wzór branży turystycznej czy gastronomicznej, ponieważ: - już przy poprzednim lock downie została pozbawiona prawa do działalności najwcześniej ze wszystkich branż, a otwarta najpóźniej, do tego w bardzo słabym dla branży sezonie – czytamy w petycji.

Petycję można podpisać TU!

Jest reakcja rządu

Okazuje się, że rząd bardzo szybko zdecydował się na złagodzenie obostrzeń. Ministerstwo sportu poinformowało, że zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 października zakaz prowadzenia działalności nie dotyczy basenów, siłowni, klubów i centrów fitness, które działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole. Zgodnie z rozporządzaniem, zorganizowane zajęcia oraz zajęcia prowadzone w ramach zajęć szkolnych i akademickich na basenach, siłowniach i w klubach fitness – mogą się odbywać.

A co z rudzkimi siłowniami?

Po opublikowaniu najnowszego rozporządzenia, jedna z rudzkich siłowni zapowiedziała, że ponownie otwiera swe podwoje dla osób uprawiających sport, które zostały ujęte w we wspomnianym powyżej dokumencie. Co więcej, zorganizowane zostaną także zawody "TYTAN CHALLENGE", które odbędą się 31 marca 2021 roku.

Aby wasze wyniki był jak najlepsze, rozpoczynamy cykl przygotowań do wyżej wymienionych zawodów. Codziennie w naszym klubie będą odbywały się treningi(zajęcia sportowe) przygotowujące do zawodów TYTAN CHALLENGE - poinformowali przedstawiciele siłowni.

Z kolei Xtreme Fitness Ruda Śląska przygotowała transmisje online.

Swoich klubowiczów nie zostawiła także siłownia Gym&Fitness Maximus, która oferuje udział w zawodach sportowych.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon